Vatandaşa Büyük Müjde! Kasalar Doldu, Fiyatlar Dib Yaptı

Son Dakika Haber Portalı

Vatandaşa Büyük Müjde! Kasalar Doldu, Fiyatlar Dib Yaptı

Bu sezon denizlerde elverişli  hava şartlarına bağlı olarak balığın bol olması, geçen yıla oranla fiyatları  düşürdü. 

Denizlerde av sezonunun başlamasıyla birlikte elverişli hava ve deniz  şartları, İstanbullu balıkçı ve tüketicilerin yüzünü güldürdü. Geçen yıl balık azlığı nedeniyle verimsiz bir sezon geçiren balıkçılar, bu yıl en verimli sezonlardan birini yaşıyor.

Oldukça bereketli başlayan yeni sezon, tezgahların her türden balıkla dolmasını sağladı. Balık bolluğunun tezgah ve satışlara yansımasıyla da fiyatlarda geçen sezona oranla düşüş yaşandı.

"DENİZLER BALIKLA DOLU"

İstanbul Balık Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Yaşar Gün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni sezonun çok iyi başladığını ve bunun da yüzlerini güldürdüğünü söyledi.

Balık avı ve fiyatlarının hava ve deniz şartlarına bağlı olduğuna  işaret eden Gün, balığın bol olması durumunda fiyatların düştüğünü, az olması durumunda ise yükseldiğini hatırlattı.

Gün, bu sezon denizlerin balıkla dolu olduğunu ifade ederek, "Özellikle bol miktarda palamut ve hamsi var. Geçen yıl çok kötü bir sezon  geçirmiştik. Belki de son yılların en kötü sezonuydu.

Tezgahlar bomboş kalmıştı.  Birçok arkadaşımız sezon boyu dükkanını kapalı tutmak zorunda kaldı. Şimdi ise  tam tersi bir sezon yaşıyoruz. Havaya bakarsak böyle devam edeceğini umuyoruz." dedi.

"FİYATLAR YARI YARIYA DÜŞTÜ"

Denizlerdeki bolluğun, fiyatlara da aynı oranda olumlu yansıdığını  ifade eden Gün, "Geçen yıla oranla balık miktarında yüzde 50 civarında artış var.  Deniz balıkla dolu. Tezgahlar da aynı durumda. Fiyatlarda da geçen yıla oranla  yarı yarıya yakın düşüş var. Bu da satışları çok iyi etkiledi. Satışlar da çok  iyi gidiyor. Bu sezon balıkçıların da vatandaşın da yüzü gülüyor." şeklinde  konuştu.

Yaşar Gün, havaların düzelmesi durumunda, fiyatların daha da  düşeceğini belirterek, şöyle devam etti:

"Balıkçılıkta en önemli şeylerden birisi hava. hava durumu denizi,  deniz de balığı etkiliyor. Hava iyi olunca balık da iyi oluyor. Tüm şartlar  elverişli olunca da fiyatlar düşük oluyor. Sezonun başında fiyatlar daha da düşüktü. Ancak 2-3 gündür havanın bozmasıyla fiyatlarda biraz yükselme oldu.  

Ancak geçen yıla kıyasla fiyatlar çok elverişli. Palamutun çifti ilk açılışta 3 liraydı. bugün 8 ile 13 lira arasında. Geçen yıl 50 liraya satılıyordu. Hamsinin  kasası ortalama 80 lira. Geçen yıl hamsinin kasası 200 liraya kadar çıkmıştı İstavritin kasası 100 lira. Levrek 30 lira civarında. En çok palamut, hamsi ve  istavrit satılıyor. Çinekop da yavaş yavaş tezgahtaki yerini alacak. Tekir,  mezgit var. Tüm çeşitler bol."

Balıkçı esnafı olarak yer konusunda birtakım sorunlar yaşadıklarını aktaran Gün, "Kumkapı Balıkçılar Çarşısı’ndan Samatya'daki bu yere geçici olarak geldik. Ancak yaklaşık 2 yıl oldu. Hala buradayız. Burası bize yetmiyor.

Giriş  çıkış sorunlu. Etrafı çevrili zaten. Bize söz verildiği gibi eski yerin  yapılmasını istiyoruz. Tüm esnaf bunu bekliyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız  Sayın Kadir Topbaş'tan bir müjde bekliyoruz." diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!