Rakka ve Musul operasyonu Ekim ortasında!

ABD'nin IŞİD'e karşı Musul ve Rakka'da başlatmayı düşündüğü hava ve kara operasyonunun tarihi belli oldu.

Rakka ve Musul operasyonu Ekim ortasında!

ABD seçimlerini etkileyecek olan, Musul ve Rakka operasyonları için kritik bir adım atmayı düşünen Barack Obama, Hillary Clinton kazansın diye operasyonun düğmesine Ekim ayı ortasında basacak...

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, ABD'nin başlatacağı, Türkiye'nin de destek vereceği ve hatta askeri teklifin dahi sunulduğu operasyonun detaylarını yazdı. Operasyon tarihinin belli olduğunu belirten Selvi, Ekim ayı ortasınını işaret etti.

İşte yazının o bölümü; 

"Şimdi sizi ABD’den alıp Ortadoğu gerçeklerine götürmek istiyorum. Sert bir dönüş olduğunun farkındayım ama ilginç kulisler var. Özellikle de DAEŞ’e karşı başlatılacak olan Rakka ve Musul operasyonuyla ilgili.

ABD ekim ayında Rakka ve Musul operasyonunu birlikte başlatmak istiyor. ABD neden iki operasyonu birlikte başlatmak istiyor? Kulağıma ABD’deki seçim yarışına ilişkin değerlendirmeler geldi. ABD seçimlerinde Hillary ve Trump’ın durumu başabaş. Obama, DAEŞ’e karşı Rakka ve Musul operasyonunu birlikte başlatarak, Hillary’ye seçim kazandırmak istiyor. Rakka ve Musul operasyonu için konuşulan tarih ise ekim ayının ortası. Yani seçimden hemen önce...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dönüş yolunda uçakta Rakka operasyonu için ABD’ye askeri bir teklif sunduğumuzu açıkladı. Teklifin özü şu: Türkiye ile ABD hava gücü olacak, ÖSO karadan girecek. Amerikalılar Musul ve Rakka için 25 bin kara gücü hesabını çıkarmış. O yüzden YPG’yi kara gücü olarak kullanmayı düşünüyorlar. Türkiye ise ÖSO’nun sayısının 65 bine ulaştığını belirterek, YPG olmadan ÖSO ile bunun sağlanabileceğini savunuyor."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!