Erdoğan 'sığınağa inme' teklifine nasıl tepki verdi?

15 Temmuz gecesi yaşanan kanlı darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın havalimanında sığınak teklifine nasıl bir tepki verdiği ortaya çıktı.

Erdoğan 'sığınağa inme' teklifine nasıl tepki verdi?

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte geçen hafta ABD'de gerçekleştirilen BM Zirvesi'ne giderken Atatürk Havalimanı'nda beklerken 15 Temmuz kanlı darbe girişimi gecesi Şeref Salonu'nda yaşananların 2. bir detayını orada bulunanlarla konuşarak şöyle kaleme alıyor... 

Daha önce Erdoğan'ın havaalanına nasıl indiği ve uçakta neler yaşadığı anlatılmıştı ancak Şeref Salonuna geçtikten sonra darbecilerin neler yaptıkları ve Erdoğanlar'ın nasıl bir tepki verdikleri ilk kez kaleme alındı. 

İşte Abdülkadir Selvi'nin kaleminden o gece yaşananların 2. bölümü...

Şeref Salonu’nun önü vatandaşlarla dolmaya başlayınca, uçaklar çekiliyor, bu kez 2 helikopter geliyor. Helikopterin biri alçalıyor, Cumhurbaşkanı ile ailesinin olduğu odanın tam karşısına gelince Doçka silahın namlusunu çeviriyor. Silahın namlusuyla yüz yüze kalan ailenin durumunu düşünün. Özel tim yoğun bir ateşle karşılık verince, helikopter geri çekilmek zorunda kalıyor. Bunu fırsat bilerek, Cumhurbaşkanı ve ailesi oradan çıkarılıyor.

Havaalanı görevlileri Cumhurbaşkanı’na, “Efendim, sizi sığınağa indirelim” teklifinde bulunuyor. Erdoğan, hiç tereddüt etmeden teklifi reddediyor. “O zaman ailenizi sığınağa alalım” diyorlar. Bunu da aile kabul etmiyor. Büyük orta salona geçiyorlar. Cumhurbaşkanı bu kez orayı karargâha çeviriyor. O sırada, “Dost uçaklar niye yok”diye soruluyor. Erdoğan, “Uçaklar gelecek” diyor. 20 dakika sonra iki uçak uçmaya başlıyor. Cumhurbaşkanı, “Dost kuvvetler” diyor. Ama onlar yakıtı bitince gitmek durumunda kalıyorlar. Bu arada 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar geliyor. Orada Genelkurmay başkan vekilliğine ataması yapılıyor.

Cumhurbaşkanı havaalanını teslim almaya gelen askeri araçların nereden geldiğini soruyor. Harp okulundan sızdıkları anlatılıyor. Bunun üzerine sivil araçlarla harp okulu girişi kapatılıyor. Erdoğan bu kez helikopterlerin nereden kalktığını soruyor. Harp akademilerinden cevabı veriliyor. Bu arada sabah namazının vakti giriyor. Cumhurbaşkanı’nı sığınağa indirmek için ikinci bir deneme yapılıyor. “Sizi karşı binanın mescidine götürelim. Namazı orada kılın. Oranın altında daha büyük bir sığınak var. Ailenizle sizi oraya alalım” diyorlar. Erdoğan ikinci teklifi de reddediyor. Sığınağa inmiyor. Bir seccade getiriliyor, namazını o salonda kılıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!