Atalay Filiz'in eski avukatına 'Reklam soruşturması'

Kamuoyunda 'seri katil' olarak bilinen ve 3 ayrı cinayetin faili olarak tutuklanan Atalay Filiz'in eski avukatı Vildan Yirmibeşoğlu hakkında soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı.

Atalay Filiz'in eski avukatına 'Reklam soruşturması'

Kamuoyunda 'seri katil' olarak bilinen ve 3 ayrı cinayetin faili olarak tutuklanan Atalay Filiz'in eski avukatı Vildan Yirmibeşoğlu karşı soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı.

 

Filiz'in yakalandığı dönemde Baro tarafından Filiz'in müdafaii olarak görevlendirilen Yirmibeşoğlu, soruşturma sürecinde avukatlık yönetmeliğinin 'Reklam yasağı' maddesini ihlal ederek, Reklam niteliği taşıyan açıklamalar yapmakla suçlanıyor. Soruşturmayı İstanbulBarosu yürütüyor.

DİĞER AVUKATLAR ŞİKAYET ETMİŞ

Uzun süre arandıktan sonra İzmir'de yakalanan ve iki arkadaşıyla, ev sahibini öldürdüğü iddia edilen Atalay Filiz 12 Haziran 2016'da İzmir'de yakalanmıştı. Filiz'e CMKgereği İstanbul Barosu tarafından zorunlu müdafi olarak avukat Vildan Yirmibeşoğlu atanmıştı. Kamuouyunu günlerce meşgul eden ve gündemin ilk sıralarında yer alan bu soruşturmada görevlendirilmesiyle birlikte avukat Yirmibeşoğlu hakkında çok sayıda haberde çıkmıştı. Bir gazetede Atalay Filiz karşı 'Gözlemlediğim kadarıyla çok zeki biri. Yalanlarıyla insanları kandırmayı başarabiliyor' şeklinde beyanları da yer almıştı. Yirmibeşoğlu'nun gündeme gelmesinden rahatsız olan bazı avukatlar 'reklam yasağı ihlâli' iddiasıyla İstanbul Barosu'na şikayette bulundu. Şikayetleri dikkate alan Baro, Yirmibeşoğlu karşı soruşturma başlattı. Yirmibeşoğlu basına beyan vermediğini, hakkındaki yazıların çıkmasında kendisinin bir talep veya müdahalesinin olmadığını söyleyerek kendini savundu. Soruşturma devam ediyor. Soruşturma neticesine göre uyarı, para cezası veya baro kaydının silinmesine kadar çeşitli cezalar verilebilir.

'AÇIKLAMA YAPAMAZLAR'

Avukatlarla ilgili 'Reklam Yasağı' yönetmeliğinin 'Medya İlişkileri' başlığı altındaki ilgili bölümü şöyle:

'Yaşamları, kazançları, mesleki faaliyeti üzerine "reklam niteliğinde" yayınlarda bulunamaz, halen ya da eskiden takip ettiği, devam eden veya sonuçlanmış bir dava karşı; dava ile özdeşleşip tarafların sözcüsü gibi hareket edemez, davanın hukuki boyutları içinde kalmak kaydıyla ve zorunlu haller dışında yazılı, işitsel ve görsel iletişim araçlarına ve internet'e görüntü, bilgi, demeç veremez, açıklama yapamazlar'

Milliyet

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!