İncirlik gezisi öncesi ‘soykırım’ kararını savundular

Almanya ile Türkiye arasında krize neden olan 1915 olaylarını “soykırım” olarak kabul eden Alman vekiller İncirlik ziyareti öncesi kararı savundular.

İncirlik gezisi öncesi ‘soykırım’ kararını savundular

Almanya Federal Meclisi’nin Haziran ayında 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelendirmesi nedeniyle Türkiye’nin izin vermediği ve Merkel'in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinden sonra izin çıkan Alman vekillerin İncirlik gezisi bugün başlıyor.

Federal Parlamento Savunma Komisyonunun dört partiden oluşan 7 üyesi, üç gün boyunca İncirlik Üssü’nde görev yapan 250 dolayındaki Alman askerlerini ziyaret edecek. Daha önce Türkiye'ye girişlerine izin verilmeyen Alman vekiller Merkel'in Erdoğan ile görüşmesinden sonra izin alabilmişti ancak Alman vekiller bugün İncirlik'e gelmeden önce yine tutumlarını devam ettirdiler ve 'soykırım' kararlarının doğru olduğunu ifade ettiler.

 

“SOYKIRIM KARARININ ARKASINDAYIZ”

İncirlik ziyareti öncesinde Alman vekiller Federal Parlamentonun soykırım kararını savundular. Zeit Online’de yer alan habere göre, İncirlik ziyaretini gerçekleştirecek Alman vekillerin kafile başkanlığını yapan Karl Lamert (CDU), tartışmalı "soykırım" kararını"Parlamentonun kararının hukuki bağlayıcılığı yok yine de Federal Parlamento tüm önemli konularda görüşlerini ifade etme hakkına sahiptir. Biz bunu yaptık ve bunun arkasındayız” dedi. Lamert, ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden normale dönmesi bakımından son derece önemli olduğunu da söyledi.

YENİ ZİYARETLER BEKLİYORUZ

Türkiye ile Almanya’nın partner olarak kalması gerektiğine işaret eden Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Rainer Arnold ise, Alman hükümetinin parlamentonun kararına mesafe koymadığını dile getirdi. “Federal hükümet parlamentonun içeriğine mesafe koyamaz, koymamıştır da zaten” diyen Arnold, yapılanı daha çok, parlamentonun kararının bir parlamento kararı olduğunun açıklanması ve parlamentonun görüşünü ortaya koyduğunun belirtilmesi olarak nitelendirdi. “Bu program planlandığı gibi gider ve milletvekilleri yeniden İncirlik’i ziyaret edebilirse” diyerek Federal Parlamentonun İncirlik tezkeresini uzatmasının önünde engel kalmadığını belirten SPD’li vekil, yeni ziyaretlerin beklendiğine dikkat çekti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!