Komşu yıldız sisteminde okyanusla kaplı gezegen

Fransa merkezli CNRS arştırma enstitüsü, Güneş'e en yakın yıldız olan Proxima Centauri'nin yörüngesinde bulunan Proxima b adlı gezegenin yüzeyinde okyanus bulunduğu keşfini

Komşu yıldız sisteminde okyanusla kaplı gezegen

Fransa merkezli CNRS arştırma enstitüsü, Güneş'e en yakın yıldız olan Proxima Centauri'nin yörüngesinde bulunan Proxima b adlı gezegenin yüzeyinde okyanus bulunduğu keşfini duyurdu. Fransız uzmanlar henüz gezegenin yüzeyinin ne ölçüde bir suyla kaplı olduğuna dair somut bir veri elde edemediklerini ancak Proxima b'nin Dünya'yla ciddi benzerlikler taşıdığını kaydetti.

Dünya'dan 4 ışık yılı uzakta olan gezegenin hacminin yüzde 50'sinin su, yüzde 50'sinin ise kayalıklardan oluşmasının mümkün olduğu belirtildi. Bu senaryoya göre, Proxima b'nin yüzeyinin tek ve 200 kilometre derinlikte bir okyanus katmanıyla kaplı olduğu tahmin ediliyor.

Bir diğer senaryoya göreyse Dünya'nın 1.3 katı büyüklükte olan gezegenin yüzeyindeki su, Proxima b'nin kütlesinin sadece yüzde 0.05'ini oluşturabilir. CNRS'den yapılan açıklamada "Proxima b'nin çevresi, tıpkı Dünya gibi bir gaz katmanıyla çevrili olabilir. Bu da bu gezegeni 'yaşanabilir' kılar" ifadelerine yer verildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!