Deprem bahane rant şahane

İBB’nin CHP’li Meclis üyesi Servet Baylan’ın hazırladığı çarpıcı rapora göre, 1999 depreminin ardından İstanbul için belirlenen 493 toplanma ve çadır alanının 370’i rant uğruna imara açıldı

Deprem bahane rant şahane

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Deprem ve Doğal Afet Komisyonu'nun CHP'li Üyesi Servet Baylan olası bir depremle ilgili İstanbul'da yapılan hazırlık çalışmalarını rapor haline getirdi.

7 BİN DOSYA VAR AMA…

Baylan'ın derlediği çarpıcı rakamlara göre, İBB Meclisi 2.5 yıllık çalışma döneminde 7 bin dosya görüştü. Bu dosyaların sadece 16'sında gündem depremdi. Baylan “2.5 yıldır buradayız biz meclis üyeleri deprem olursa nerede toplanacağımızı nereden kaçacağız ne yapacağımızı bilmiyoruz.

Çünkü hiçbir bilgilendirme ve tatbikat yapılmadı” diye konuştu. 17 Ağustos 1999 depreminin ardından İstanbul için belirlenen 493 toplanma ve çadır alanının 370 tanesinin rant uğruna imara açıldığına dikkat çeken Baylan şu bilgileri verdi: “O yerler arasında  Şişli'de Ali Sami Yen Stadı, Karayolları arazisi, Bakırköy'de Marmara ve İstanbul Forum, Zeytinburnu'nda 16- 9’un olduğu arazi, Yenibosna'daki Zaman’ın yeri de var.”

KASIM AYINDA TOPLANTI

Baylan, birinci derece acil ulaşım yollarının da İSPARK tarafından otoparka dönüştürüldüğünü vurguladı. Resmi raporlara göre 7 ve üstü büyüklüğünde bir depremde İstanbul'da 300 bin yapının yıkılacağını,  100 bin kişinin hayatını kaybedeceğini belirtti. Baylan'ın talebi üzerine AKP ve CHP grubu İBB Meclisi'nin kasım ayı oturumunda deprem gündemi ile özel bir toplantı yapma kararı aldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!