Yurtdışı yasağı olan savaş pilotlarında dikkat çeken detay

Son Dakika Haber Portalı

Yurtdışı yasağı olan savaş pilotlarında dikkat çeken detay

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmaları kapsamında gözaltına alınan, ardından da yurtdışı yasağı getirilerek ‘adli kontrol şartı’ ile serbest bırakılan 9 savaş pilotu TSK'da tekrar göreve başladı. Ve bu pilotlar ağırlıklı olarak Irak ve Suriye'ye düzenlenen operasyonalrda kullanılıyor.

HER GÜN IRAK VE SURİYE'Yİ BOMBALIYORLAR

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Milli Savunma Bakanlığı,eylül başında CumhuriyetBaşsavcılığı’na, “Pilot ihtiyacımız var, bu pilotları kullanabilir miyiz?” diye durumlarını sordu.

Başsavcılık, pilotların görev almalarında yargılanma yönünde herhangi bir sakınca bulunmadığını, adli kontrol şartlarını yerine getirmeleri durumunda görev almalarının yasal olarak sıkıntı yaratmayacağını TSK’ya iletti. 

Başsavcılığın olur vermesiyle adli kontrol şartıyla serbest kalan savaş pilotları, eylül ayının sonhaftasından itibaren yurtiçi ve Kuzey Irak’ta terör örgütü PKK’ya, Suriye’de de ‘Fırat Kalkanı Harekâtı’ kapsamında terör örgütü DEAŞ’a yönelik operasyonlarda aktif görev alıyorlar. 
 

264 PİLOT İHRAÇ EDİLMİŞTİ

Adli kontrol şartıyla serbest kalan ve operasyonlara katılan teğmen-albay rütbesindeki 9 savaş pilotunun çoğu Diyarbakır 8’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda görevlendirildi. Darbecilerin merkezi olan Akıncı Hava Üssü’nde 141’inci ve 143’üncü filo darbe girişiminde aktif rol almış ancak 142’nci filo ekibi darbe girişimine katılmamıştı.

15 Temmuz darbe girişimini yapan cuntacıların merkez üssü konumundaki AnkaraAkıncı’da görevli teğmen ve albay arası rütbelerde bulunan toplam 110 pilotun TSK ile ilişiği kesilmişti.

TSK’dan çıkarılan toplam pilot sayısı ise 264’ü bulmuştu. Hava Kuvvetleri’nde en az pilotlar kadar önemli olan ve uçakları uçuşa hazırlayan 44 uçakbakım teknisyeni astsubay da ihraç edilmişti.  (Hürriyet)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!