Cumhuriyet gazetesi soruşturmasında Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri Hakan Karasinir, Bülent Utku, Güray Tekin Öz, Mustafa Kemal Güngör, Önder Çelik, Kitap Eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay, yazar Kadri Gürsel ve Karikatürist Musa Kart tutuklandı.
 
Savcılık, Hikmet Çetinkaya ve Aydın Engin'i yaş ve sağlık durumlarını gerekçe göstererek adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk etmişti. Mahkeme, Çetinkaya ve Engin'i yurtdışı çıkış yasağı ile serbest bıraktı. 

Cumhuriyet gazetesinin binasına gelen gazeteciler alkışlarla karşılandı. Aydın Engin, "Ben kıdemli bir basın sanığıyım" dedi. 

Engin, Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu'nun adliyedeki sorgusunda "halkımızın ve okurlarımızın önünde saygıyla eğiliriz. Başka kimsenin de önünde eğilmeyiz" dediğini de paylaştı. 

Murat Sabuncu, Yayın Danışmanı Kadri Gürsel, Yazar Güray Öz'ün de aralarında bulunduğu 9 kişinin hakimlik sorgusu tamamlandı. 

Mahkeme kararın açıklanması için duruşmaya ara verdi. Gazetenin muhasebe sorumlusu Günseli Özaltay ve eski muhasebe müdürü Bülent Yener'se savcılık sorgularının ardından serbest bırakılmıştı.