Enflasyonda domates-biber ağırıma gidiyor

Türkiye’nin et ithalatı yapmasının kabul edilebilir olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Enflasyonda domates-biber fiyatları söylenince ağırıma gidiyor. Milli Tarım Projesi’ne sahip çıkılmalı” dedi

Enflasyonda domates-biber ağırıma gidiyor

Türkiye’nin et ithalatı yapmasının kabul edilebilir olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Enflasyonda domates-biber fiyatları söylenince ağırıma gidiyor. Milli Tarım Projesi’ne sahip çıkılmalı” dedi

Dünyanın en kadim tarım ve hayvancılık coğrafyası olan Anadolu'da bugün her iki konuda da bulunulması gereken noktanın uzağında olunduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Topraklarımız var ama doğru planlama yaparak, yeterli teknik destek sağlayarak hakkıyla değerlendiremiyoruz. Meralarımız var ama et fiyatları almış başını gidiyor, ihtiyacımızı karşılayabilmek için ithalat yapmak zorunda kalıyoruz. Bu kabul edilebilir bir manzara değil" dedi.

"Türkiye dünyayı doyuracak güce sahip"


Milli Tarım Projesi'nin tanıtım toplantısında konuşan Erdoğan, enflasyonun sebebinin de gıda rakamları olduğunun altını çizdi. Erdoğan, "Domates biber rakamları söylenince ağırıma gidiyor. Domatesten biberden dolayı enflasyondan etkilenmememiz lazım. Bizim sebzede çeşitlerimizin artması lazım. 19 sebze çeşidi nedir? Bunu artıracağız. Bu topraklardan çok sebze gelir. Meyve çeşitlerimizi artırmalıyız" dedi.

"Anlayan anlar anlamayanın geldiği durum belli"


Milli Tarım Projesi'nin her türlü takdiri ve desteği hak ettiğinin altını çizen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Havza bazlı üretimi ve hayvancılıkta yerli üretimi destekleme adıyla iki başlık altında hayata geçirilmekte olan bu projeye hep birlikte sahip çıkmalıyız.

Anadolu, dünyanın en kadim tarım ve hayvancılık coğrafyası olmasına rağmen maalesef bugün her iki konuda da olmamız gereken yerin epeyce uzağındayız. Topraklarımız var ama doğru planlama yaparak, yeterli teknik destek sağlayarak hakkıyla değerlendiremiyoruz.

Et fiyatları almış başını gidiyor, ithalat yapmak zorunda kalıyoruz. Özellikle topraklarımız noktasında, şu azotlu gübreyle topraklarımızı mahvettik. Doğallıktan uzak, tüm hastalıkların temelinde de ne yatıyor? O gübreleme yatıyor."

"Şehitlerimizin kanını yerde koymayacağız"

TARIMDA BÜYÜME YETERSİZ
Türkiye'nin yıllıkortalama yüzde4.7 büyüdüğü2013-2015 arasında,tarımınyüzde 2.3 büyüdüğüneişareteden Erdoğan,"Gıda ve etithalatı yapılıyorsabir sorunolduğu anlamınagelir. Bu projeylesıkıntılargeride kalacaktır"dedi.

DOĞAL GÜBREYE DÖNÜLMELİ
Bureformla birlikte Türkiye'nin doğal gübreye dönmek durumunda olduğunu belirten Cumhurbaşkanı, "Doğal gübreye dönerken de yapmamız gereken işlerin başında 'çöp atıkları' diyoruz ya bunları biz kompost gübreye çevirmek suretiyle gübrelemede rahatlıkla kullanabiliriz ve kimyevi azotun tehdidinden bütün bu tarımsal gıdalarımızı kurtarabiliriz" diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: MASADA DA OPERASYONDA DA OLACAĞIZ

STRATEJİK 19 ÜRÜN BELİRLENDİ
Tarımda havza bazlı üretime destek verilecek. Türkiye'de 941 havzada hangi ürünlerin nerede daha iyi yetişeceği belirlendi. Stratejik olarak 19 tane ürün tespit edildi. Herkes havzasına göre ekim yapacak.
Tarımda maliyeti artıran gübrede yüzde 23 indirim sağlandı. Çiftçinin kullandığı mazotun da yarısı kendinden yarısı devletten olacak.


184 ova SİT alanı ilân edilecek. 7 milyon hektar arazi 2023'e kadar toplulaştırılacak. Toplulaştırma ve sulama işi bakanlık altında toplanacak.


Damızlık amacıyla ithalat yapılacak. 25 ilde mera hayvancılığı yetiştirici bölgeleri oluşturulacak
Bu iller, toplam mera varlığının yüzde 52'sini, büyükbaş hayvan varlığının yüzde 32'sini oluşturuyor. Meralarda hayvancılık yapmak isteyenlere ıslah yapma şartıyla cüzi paralarla kiraya verilecek.


Piyasadaki dalgalanmaları, değişimleri engellemek ve piyasa düzenini sağlamak için Toprak Mahsulleri Ofisi etkin bir şekilde kullanılacak.
Destekler yılda bir ekim zamanı bir de hasat zamanı 2 kez verilecek. Çiftçiler ilk bir yıl içerisinde tek bir başvuru yapacak.
İlk destek nisanmayısta, ikinci destek eylül-ekimde verilecek. Bu tarihler dışında destek olmayacak.

HEDEFLERİ
150 milyar $ tarımsal yurtiçi hasıla
40 milyar $ tarımsal ihracat
8.5 milyon hektar sulanabilir alan

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!