Graeme Souness'tan 20 yıl sonra Fenerbahçe itirafı

Son Dakika Spor Haberleri

Graeme Souness'tan 20 yıl sonra Fenerbahçe itirafı

"Sıra bana geldi. Bayrağı yüzüm kalenin arkasındaki taraftarlara dönük şekilde dalgalandırdım. Sonra başkasına vermek için döndüm ama tüm oyuncular kupayı almaya gitmişti, kimse yoktu.

9 ay önce Galatasaray'ın teknik direktörü olduğumda, Fenerbahçe'nin yöneticilerinden biri, 'Galatasaray bir sakata imza attırarak ne yapıyor?' demişti. Yıllar önce olduğum açık kalp ameliyatına atıf yapıyordu.

O bu lafı ettikten 9 ay sonra da kendi stadlarında kupayı kazandık... Elimde Galatasaray bayrağıyla boşalan stada, şeref tribününe bakıyordum.

Bana 9 ay önce kırıcı laflar eden o Fenerbahçeli yöneticiyi gördüm, şimdi sana gösteririm dedim, bir çılgınlık anında, orta sahaya ilerledim ve bayrağı tam ortaya diktim."

Peki korkmuş muydu? "Hayır, hayır kesinlikle... Kazanmanın coşkusu mutluluğu vardı. Kesinlikle o gece hissetiğim şey korku değildi. Ama soyunma odasına girişimi hatırlıyorum. Dedim 'Bu iş bitti..'

Kulüp başkanı gelecek ve o an orada beni kovacak, yarın ilk uçağa bindirip gönderecekler herhalde dedim... Ama tam tersi oldu. Soyunma odasına göz yaşlarıyla geldiler.

Hiç bu kadar kısa sürede bu kadar çok erkek tarafından sarılıp öpülmemiştim. Belli ki kupayı kazandığımız için çok mutlu olmuşlardı, ama asıl Fenerbahçe stadına Galatasaray bayrağı diktiğim için mutlu olmuş gibi görünüyorlardı. Ama anlıyorum.

Türk toplumu maço bir toplum, kendimizle de bağdaştırabiliyorum. İskoçlar ve Türkler birbirlerinden çok farklı değiller, çok benziyorlar. Hafif çatlak ve duygusallar, çılgınca işler yapabilirler."

Peki korkmuş muydu? "Hayır, hayır kesinlikle... Kazanmanın coşkusu mutluluğu vardı. Kesinlikle o gece hissetiğim şey korku değildi. Ama soyunma odasına girişimi hatırlıyorum. Dedim 'Bu iş bitti..' Kulüp başkanı gelecek ve o an orada beni kovacak, yarın ilk uçağa bindirip gönderecekler herhalde dedim...

Ama tam tersi oldu. Soyunma odasına göz yaşlarıyla geldiler. Hiç bu kadar kısa sürede bu kadar çok erkek tarafından sarılıp öpülmemiştim. Belli ki kupayı kazandığımız için çok mutlu olmuşlardı, ama asıl Fenerbahçe stadına Galatasaray bayrağı diktiğim için mutlu olmuş gibi görünüyorlardı. Ama anlıyorum.

Türk toplumu maço bir toplum, kendimizle de bağdaştırabiliyorum. İskoçlar ve Türkler birbirlerinden çok farklı değiller, çok benziyorlar. Hafif çatlak ve duygusallar, çılgınca işler yapabilirler."

Graeme Souness, 24 Nisan 1996'dan sonra İstanbul'un fethinde Bizans surlarına ilk bayrağı diken Ulubatlı Hasan'a benzetilmeye, 'Ulubatlı Souness' olarak anılmaya başlandı. Yıllar sonra Souness ve bayrağı yine staddaydı.

18 Ekim 2014'te TT Arena'da Galatasaray Fenerbahçe derbisi öncesi, tribünlerden elinde bayrağı, Mehter Marşı eşliğinde Souness'in maketi yükseldi. İskoç teknik adam o maketi gülümseyerek anıyor: "Gördüm onu, elimde bayrağımla stadın bir ucunda maket yaratmışlar. Çok etkileyiciydi. Hatılıyor olmaları çok hoşuma gidiyor."

Galatasaray'ın alımlı bayrağı hala Souness'in hayatında. Evinin salonunda sohbet ederken gözüm televizyonun hemen yanındaki heykele takıldı. Souness'in bayrağı diktiği anın heykeli. Sürekli gözünün önünde tutuyormuş. "Her baktığımda gülümsüyorum" diyor...

"Bu heykel İstanbul'da sanatçı arkadaşım Pınar'ın yaptığı bir heykel. Muhteşem olmuş. Şahane bir iş. Poz doğru, yüz ifadem doğru... Ama doğruyu söylemek gerekirse bayrak biraz daha büyüktü..." Souness, kendisine 'Ulubatlı Souness' dendiğini de biliyor.

Ama o ifadeyi 'biraz abartılı' buluyor. "O bir cesaret sembolüydü, doğrusu o seviyede miyim emin değilim. Ama insanların beni hatırlaması çok memnun ediyor, gurur duyuyorum."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!