POAŞ davaları birleşti


+1POAŞ davaları birleşti

Aydın Doğan’ın da aralarında bulunduğu 47 kişinin akaryakıt kaçakçılığı suçlamasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması yapıldı. POAŞ’ın iki davası birleştirildi

POAŞ davaları birleşti

Aydın Doğan’ın da aralarında bulunduğu 47 kişinin akaryakıt kaçakçılığı suçlamasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması yapıldı. POAŞ’ın iki davası birleştirildi

İşadamı Aydın Doğan ile birlikte 47 kişinin Petrol Ofisi'nde (POAŞ) örgütlü bir şekilde akaryakıt kaçakçılığı yaptıkları suçlamasıyla Mersin ve İstanbul'da açılan iki ayrı dava birleştirildi. İstanbul'da devam eden yargılamada sanıkların savunmalarının alınmasına başlandı.

Örgüt yöneticisi olarak yargılanan dönemin İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, özellikle 15 Temmuz'dan sonra açığa çıkan gelişmelerin dikkate alınarak müfettiş ve bilirkişi raporlarının savcılığı yanıltmış olabileceği ihtimalinin değerlendirilmesini istedi.

13 Temmuz'da İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanan POAŞ davasında sanıklar, aynı konuyla ilgili daha önce Mersin'de de dava açıldığını belirterek, İstanbul'daki davanın Mersin'deki dava ile birleşmesini istemişti. Dün görülen ikinci duruşmada ise mahkeme başkanı Mustafa Karayıldız, Mersin'deki davanın bu dosya ile birleştiğini bildirdi.

Duruşmaya dönemin İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince ve Jan Nahum'un aralarında bulunduğu 25 sanık katıldı. Aydın Doğan ve kızı Hanzade Vasfiye Doğan Boyner ile birlikte toplam 22 sanık ise duruşmaya katılmadı. Mahkeme başkanı Karayıldız ilk duruşmada savunmalara geçilemediğini anımsatarak, sanıkların savunmalarını yapmalarını istedi. Duruşmadaki 25 sanık, suçlamaları reddetti.

Sanıklardan Ersin Özince, ortada bir örgüt olamayacağını, şirketinin yapısının da buna müsait olmadığını savunarak, Türkiye'nin iktisadi ve siyasi buhran içinde olduğu bir dönemde özelleştirmesi yapılan Petrol Ofisi'ni ulusal bir konsorsiyum halinde aldıklarını söyledi.

Özince, "Ülkemizin geleceği için elimizi taşın altına koyduk. O buhranlı dönemde yurtdışından petrol getirdik. Ben Petrol Ofisi'nin dümen kuruşunda bile yer almadım. Ben neden örgüt lideri olarak gösteriliyorum anlayamadım.

Genel müdür olmam nedeniyle ise benim üstümde el kurulu başkanı var" dedi. Özince, özellikle 15 Temmuz'dan sonra açığa çıkan gelişmelerin dikkate alınarak müfettiş ve bilirkişi raporlarının savcılığı yanıltmış olabileceği ihtimalinin değerlendirilmesini istedi. İddianamede, Doğan ve Özince hakkında "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na muhalefet" ve "Resmi belgede sahtecilik" suçlarından 8.5 yıldan 24.5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başbakan Binali Yıldırım, Barzani ile görüşecek
Başbakan Binali Yıldırım, Barzani ile görüşecek
MHP'nin önemli ismine son dakika şoku
MHP'nin önemli ismine son dakika şoku