Afganistan'da savaşır gibi film çektik

Son Dakika Haber Portalı

Afganistan'da savaşır gibi film çektik

Çiçeği burnunda yönetmen Gözde Kural ilk sinema filmi Toz için 17 kişilik gencecik bir ekiple Afganistan yollarına düştü. Yanında “Yol arkadaşı olmayı öğrendik” dediği Öykü Karayel vardı. 23 günde korumalarla, kaçırılma tehditleriyle, bombaların gölgesinde çekilen filmi Karayel ve Kural’la konuştuk

FİLM BİZE VERMESİ GEREKENİ VERDİ - Son günününüz de epey aksiyonlu geçmiş... Neler yaşandı? - G.K: Döneceğiz artık ve iki gün sonra Öykü'nün doğum günü. Bir pasta yaptırdık üzerinde Afganistan haritası vardı. Hep evde yiyorduk yemeğimizi, o geceye özel sponsorumuz olan restoranda yemeğe karar verdik.

Restorandayken bir telefon geldi "Eve tehdit var, baskın yapılacak!" İki gün önce Alman kadınlar kaçırılmıştı bir arka sokağımızda.

Hem devlet tarafından, hem de istihbarattan kaynaklarım vardı, onlara sorduruyorum bir taraftan. Ama misafir evlerine bomba yüklü araçla girip patlatmaları çok olağan... Sonunda ekibe açıkladım durumu. Sonra yanlış istihbarat olduğunu öğrendik ama yine de tedirgindik. Son gecemiz çok zor geçti.

- Ne ders çıkardınız 23 günlük Afganistan tecrübesinden? - Ö.K: Sakin olmayı öğrendim. Hayatımda ilk kez böyle bir ekip işi yaptım. Çünkü orada yaptığımız şey sadece iş değildi. Yol arkadaşı olmayı öğrendik. - Film çeşitli festivallerde gösteriliyor. Ama ödül gelmedi şu ana kadar... Böyle bir beklentiniz var mı?

- Ö.K: Biz bu filmi bitirerek ve buraya gelerek ödülümüzü aldık. Bu film bize vermesi gerekeni verdi.

YÜZÜM KAPALI GEZİYORDUM - Afgan kızı Şarbat gibi fotoğraf çektirmek kimin fikriydi? - Ö.K: Ortak fikir... Gözde'nin kırmızı şalıydı o. Taktığımda gerçekten Şarbat'e benzettim kendimi. Biraz ona gönderme gibi oldu. - Afgan kadınlara benziyorsunuz...

- Ö.K: Benziyorum. Tenleri biraz daha koyu ama... İnanılmaz güzel kadınları var. - O kadar tanınırken siz nasıl geziyordunuz orada? - Ö.K: Yüzüm kapalı geziyordum, sadece gözlerim gözüküyordu, ona rağmen insanlar tanıyordu. İnanılmaz bir şey! Herkes "Cimre" diye yanıma geliyordu.

- Asla bunu yapmayın Afganistan'da diyeceğiniz ne var? - Ö.K: El kol sallayarak sokaklarda tek başına gezilecek bir yer değil. Önce Gözde ile çıktık gezdik mahallede... "Gerek yokmuş" deyip geri döndük. Çekimlerde birinci haftamızdı.

Çekim bitmiş, eve dönüyoruz. Bir noktada trafik tıkandı. Arabandan indim, yürümeye başladım. Ekibin geri kalanı bir panik halinde araçlardan indi ve benim arkamdan koştular, "Çabuk arabaya bin!" diye bağırıyorlardı. 23 Toz Afganistan'da 23 günde çekildi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!