Binali Yıldırım: Kur konusunda tedbirimizi aldık

Başbakan Yıldırım, kriz yaygarası yapanlara, “Felaket tellalları korosu” diye çıkıştı: Eski Türkiye senaryoları artık tarihin çöplüğüne atıldı. Kurdaki oynaklık konusunda tedbirlerimizi aldık, vatandaş destek için sıraya girdi

Binali Yıldırım: Kur konusunda tedbirimizi aldık

Başbakan Yıldırım, kriz yaygarası yapanlara, “Felaket tellalları korosu” diye çıkıştı: Eski Türkiye senaryoları artık tarihin çöplüğüne atıldı. Kurdaki oynaklık konusunda tedbirlerimizi aldık, vatandaş destek için sıraya girdi

Başbakan Binali Yıldırım, 10 milyon vatandaşın 112 milyar lira borcunu ödemek için sıraya girdiğini, Türk ekonomisinin sağlam olduğunu belirtti. "Küresel piyasalardaki hareketler ve kurlardaki oynaklık konusunda tedbirliyiz" diyen Başbakan, AK Parti Grup Toplantısı'nda şunları söyledi:

Türkiye 2013'te gezi olayları, 15 Temmuz'da FETÖ çetesinin ihanet girişimini yaşadı. Milletimizin desteğiyle o sıkıntılı günleri atlattık. Vatandaşımızın desteğiyle bu durumun üstesinden geleceğiz.

8 buçuk milyon vatandaşımız 78 milyar liralık borcunu ödemek için müracaat etti. 1 milyon 316 bin kişi de 34 milyar 254 milyonluk borcunu yeniden yapılandırmak istedi. Toplam tutar 112 milyar lira. Türkiye Cumhuriyeti bütçesinin 5'te 1'i kadar parayı devletin kasasına yatırmak için 10 milyon vatandaşımız sıraya giriyor.

"BU MİLLET KİME İNANACAĞINI BİLİYOR"

Bunların adı felaket tellalları korosu. Karınca gibi çalışıp kışın çetin şartlarına hazırlanıyoruz. Bunlar ise ağustos böceği gibi sürekli şarkı- türkü. Bu millet kimi dinleyeceğini, kime inanacağını biliyor.

Bu söylentilere rağmen Merkez Bankası'nın net döviz rezervlerinde herhangi bir azalma söz konusu değil. Planları proaktif yaklaşımla en kötü senaryoya karşı yaptık.

Üzerinde ekonomik yaptırımlarla oyun oynanan eski Türkiye senaryoları tarihin çöplüğüne atılmıştır.
Bu FETÖ'cüler "sermayeye kısıtlama olacakmış" diye dedikodu yayıyor. Bir daha bu milletten himmet değil zırnık bile alamayacaklar.

8 havalimanına 2017 yılı boyunca turist getiren A grubu seyahat acentelerine her uçak başı 6 bin dolar destek vereceğiz. Bu destek 7 bin 800 dolara kadar çıkarılacak.

"BU MİLLETTEN BİR DAHA SİZE ZIRNIK YOK"

DEVLET DÖVİZDEN TL'YE DÖNDÜ
Hükümet, döviz kurundaki hareketliliğe karşı stratejik bir adım daha attı. Bundan sonra mal, hizmet ve danışmanlık ihalelerinde TL kullanılacak. Kamu alım, danışmanlık hizmet ve mal alım ihaleleri yönetmeliklerinde yapılan değişiklikle, TL'yi güçlendiren düzenlemeler dün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Devlete verilecek tekliflerin ve teminatların yabancı para birimiyle yapılacağını düzenleyen maddeler ise iptal edildi. Söz konusu değişiklikle yüklenicilerin kamu ihalelerine girebilmek için dolarlarını bozdurmaları ve hak ediş ödemelerini yalnızca TL cinsinden alabilmeleri mümkün olacak. Böylece, devletin dolar-euro üzerinden yaptığı sözleşmeler TL ile ödenebilecek.


Mevcut uygulamada havalimanı, köprü gibi büyük projelere yönelik yüklü miktarlarda ödemelerde işadamları her ay piyasadan döviz alarak devlete ödeme yapıyor. TL olarak miktarın ödenmesi imkânı sağlanarak dövize olan talep azalacak. Böylece devletle yapılan yaklaşık 5 milyar dolarlık sözleşme karşılığı TL olarak alınabilecek.

İhracat bedellerinin Merkez Bankası'na ödenmesinde de TL ayarı yapıldı. İhracatçı döviz üzerinden ödediği bedeli artık TL olarak verebilecek. Böylece piyasadan döviz almak zorunda kalmayacak. Bu uygulama da ile de yaklaşık 2 milyar dolarlık kaynak döviz piyasasında kalacak.

CHP DÜNYAYA BAKSIN
Anamuhalefet felaket tellallığı yapmayı, döviz üzerinden siyasi rant kazanmayı bir kenara bıraksın, ekonomik verilere ve dünyaya baksınlar. Türkiye maliyesi sağlam, bankacılık sektörümüz Avrupa'daki oranların üzerinde. Bütün ülkeler, değer kaybetti. Bir tek İngiltere kaybetmedi. İngiltere'de önce değer kaybetti. Onun dışındaki bütün paralar Amerikan Doları karşısında 8 Kasım'dan bugüne kadar yüzde 3 ila 10 arasında değer kaybetti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!