Mardin'in Nusaybin ilçesinde terör örgütü PKK'ya  yönelik düzenlenen operasyonda etkisiz hale getirilen 5 PKK'lıdan "Musa" kod adlı  teröristin, daha önce birçok terör saldırısını organize ettiği belirlendi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Nusaybin ilçesinin  Büyükkardeş Mahallesi mevkisinde dün emniyet ve Jandarma ekiplerince başlatılan, 5 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirildiği "Şehit Güvenlik Korucusu HASAN Gündüz Operasyonu" sürüyor.

 Yürütülen soruşturmada, operasyonda etkisiz hale getirilen  teröristlerden, İçişleri Bakanlığının aranan teröristler listesinde "gri"  kategoride yer alan ve örgütün sözde "Mardin sorumlusu" Hasan Turan'ın yardımcısı  olduğu belirlenen "Musa" kod adlı teröristin, farklı illerde gerçekleştirilen  birçok terör saldırısını planladığı, bu kapsamda söz konusu illere silah ve  mühimmat gönderdiği, saldırıları gerçekleştirecek teröristleri yönlendirdiği  ortaya çıktı.

 

ADANA VALİLİĞİ OTOPARKINDAKİ TERÖR SALDIRISI

 Söz konusu teröristin 24 Kasım'da Adana Valiliği otoparkında bomba  yüklü aracın infilak ettirilmesi sonucu 2 kişinin hayatını kaybettiği, 33 kişinin  yaralandığı saldırıyı planladığı tespit edildi.

Teröristin ayrıca 28 Nisan'da Manisa'nın Soma ilçesinde askeri aracın  geçişi sırasında önceden yola tuzaklanan patlayıcının infilak ettirildiği, bir  askerin yaralandığı saldırı ile 24 Ağustos'ta Antalya-Kemer karayolu üzerindeki  bir balıkçı barınağının önünde meydana gelen saldırıyı organize ettiği saptandı.

 KARAYILAN'IN KORUMALIĞINI YAPMIŞ

Etkisiz hale getirilen teröristlerden, İçişleri Bakanlığının aranan teröristler listesinde "gri" kategoride yer alan sözde "Mardin sorumlusu" Hasan Turan'ın ise 2004 ve 2005'te terör örgütü PKK'nın elebaşlarından Murat  Karayılan'ın korumalığını yaptığı belirtildi.

Terörist Turan'ın, 2006-2013 yılları arasında sözde "Mardin" sorumlusu  olarak bu dönemde gerçekleştirilen çok sayıda terör saldırısına bizzat katıldığı,  organize ettiği saldırıların talimatını verdiği, 2013 ve 2016 yılları arasında da  Irak'ın kuzeyinde terör örgütünün kamplarında faaliyet gösterdiği kaydedildi.