Sağlıklı bir yıl için 5 tavsiye

Son Dakika Sağlık Haberleri

Sağlıklı bir yıl için 5 tavsiye

1-GÜNDE 8 SAAT UYUYUN Kaliteli bir uyku bağışıklık sistemini güçlendireceği gibi, daha genç ve zinde bir görünmenizi de sağlar. Her gün 7-8 saatlik kaliteli uyku hafıza ve beyin sağlığı için de şarttır. Eğer uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız televizyon, telefon gibi elektronik aletleri yatak odasından çıkarın. Çay kahve gibi uyku kaçıranlardan uzak durun. Gün içinde 'şekerleme' denilen kısa uykuları azaltın.

2-İŞLENMİŞ GIDALARI AZALTIN Sağlıklı bir hayatın ilk adımı sağlıklı beslenme düzeni. Yılda birkaç defa diyete başlayıp, vazgeçmek yerine sağlıklı beslenme şeklini benimseyin. Ne yapacağınızı gayet iyi biliyorsunuz. Yiyeceklerinizi mevsim meyve ve sebzelerinden seçin. Tam tahıllı ve lifli gıdaları tercih edin. Yağlı gıdalar ve yağlı etlerden mümkün oldukça uzak durun. Salam, sosis gibi işlenmiş gıdaları mümkünse hayatınızdan çıkarın.

3-GÜNDE 8 BARDAK SU İÇİN Hücre içinde gerçekleşen bütün hayati metabolik olaylar ve vücudun bütün fonksiyonları, için yeterli miktarda su içmek gerekir. Susamasanız bile 8-9 bardak ya da 1-2 litre su tüketmek, günlük su ihtiyacını karşılarken, aynı zamanda ciltte parlaklık sağlar, hazımsızlık, baş ağrısı ve unutkanlığa da iyi gelir.

4-AÇIK HAVADA YÜRÜYÜŞ YAPIN Spor yapamıyorsanız, haftada en az 150 dakika olmak üzere açık havada tempolu yürüyüşler yapın. Günlük egzersizler için kapalı salonlar yerine yaz- kış ayrımı yapmaksızın açık hava tercih edilebilir. Tempolu düzenli yürüyüş yapmak, hem kilo kontrolü sağlar hem de oksijen kapasitesinin artmasına, tansiyon kontrolüne, kalp atım hızının düşmesine ve stresinizin azalmasına yardımcı olur.

5-DOKTORU İHMAL ETMEYİN Düzenli sağlık kontrolleri ile belirti vermeyen hastalıklar belirlenip önlem alınabilir. Özellikle kilolu bireyler ve hareketsiz bir yaşam sürenler, ilerde diyabet olma riskine karşı kendilerinde insülin direnci olup olmadığına baktırmalıdır. Sürekli halsizlik ve yorgunluk hissedenler tiroit kontrollerini ihmal etmemelidir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!