Ehliyet sınav sonuçları yayınlandı (17 Aralık 2016) | MEB sorgu sayfası

Ehliyet sınav sonuçlarını MEB açıkladı! (2016-2017 MEB Ehliyet) Ehliyet sınav sonuçları açıklandı. 17 Aralık Aralık'ta yapılan ehliyet sınav sonuçlarını sürücü adayları www.meb.gov.tr üzerinden T.C. kimlik numaraları ile sınav sonuçlarını sorgulayabiliyor.

Ehliyet sınav sonuçları yayınlandı (17 Aralık 2016) | MEB sorgu sayfası

MEB kendi sitesinde 17 Aralık'ta yaptığı sınavı açıkladı: Ehliyet sınav sonuçları yayımladı. Sınava girenler sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi web sitesinde görebilirler, sonuç sayfası içeriğimizde mevcuttur. Sonuçlar açıklandıktan sonra prosedür nasıl işlenecek? Stajyer ehliyet nedir ve nelere dikkat edilmesi gerekir? Tüm sorular ve cevaplar haber içeriğimizde...

metin boyutu  
metni yazdır 
Son dakika: MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) ehliyet sınav sonuçlarını kendi sitesinden 29 Aralık tarihinde açıkladı. Sınava girenler sonuçları görebilirler. Sınavdan 70 puan alanlar direksiyon sınavına girme hakkına sahip olacaklar. 

SONUÇLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

SORULAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı sınav sorularını ne zaman açıklayacağına dair resmi bir tarih vermedi.

2017 EHLİYET SINAV TARİHLERİ

 

Hangi konulardan kaç soru soruldu?

4 konudan soru sorulacaktır: İlk yardım 12 soru, Trafik 23 soru, Motor 9 soru, Trafik adabı 6 soru. Toplam 50 soru, sınav süresi ise 60 dakika. 

Ehliyet sınıfları nelerdir?

M, A1, A2, A, B1, B, D1, D, C1, C ve F sınıfları sınavda İlkyardım, trafik, çevre, araç tekniği, trafik adabı konularındaki sorulardan sorumludur. 

Ehliyet sınavlarında videolu eğitim dönemi

Ehliyet sınavına girecek adaylar artık 20 dakikalık bir video izleyerek sınava girecek. Bu videoda direksiyon sınavında dikkat etmesi gereken kurallar olacak. Peki bu uygulama, sürücü adaylarına ve eğitmenlere nasıl bir avantaj sağlayacak? Cevabı videomuzda...

Stajyer ehliyet nedir?

Ehliyet sonuçlarında kazanan adaylar, 2 yıl olmak üzere stajyer ehliyet belgesine sahiptir. Bu süre zarfında; 5 kez kırmızı ışık ihlali olursa, 5 kez hız limiti aşılırsa, 2 yıl süre zarfında toplam ceza 75 puan olursa, ölümcül veya yaralanma kazasına suçlu görünürse, stajyer ehliyet belgesi geri alınacak ve normal ehliyet belgesi verilmeyecek. 2 yıl sonra trafik kurallarına uyan ve yapılmaması gerekenlere dikkat eden stajyerehliyet belgesine sahip olan sürücü, 1 yıl içerisinde normal ehliyet belgesini alabilir.

Trafik kazalarına sebep olan faktörler nelerdir?

Trafik kazaları sebeplerine bakıldığında birinci sırada "hatalı sollama" gözükür. Hatalı sollama konusu trafik kurallarında çok net bir şekilde belirtilmiştir. Bu kurallar ya unutulmuştur ya da bireyin "acil" bir şekilde bir yere yetişme isteği vardır. Araç ne kadar hızlı olursa olsun belirli hızda giden araçtan en fazla 30 dakika önde olur. 30 dakika daha erken gitmek trafik kazasına davetiye çıkartmak demek.

Trafik kazalarında ikinci sırada olan ise "alkol" tüketimi. İçişleri Bakanlığı bu konuda sert bir tutum içerisindedir. Alkol kullanıp araç kullanan vatandaşların ehliyetlerine el konulmaktadır. Belirli süreler içerisinde ehliyetine el konulan kişi, belli bir para cezası ödemektedir. Kurallar gereği alkol kullanımı tekrarlanırsa ömür boyu araçlardan men edilmektedir.

Üçüncü sırada "uykusuzluk" Uzun yolculukta vatandaşların uykusuzluğundan ötürü trafik kazası yapmaları oldukça fazladır. Özellikle büyük araç kullanan kişilerin yeterince uyumamaları ve zamanında yetişme stresi baz alındığında, sonuçları istemsiz olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ehliyet Sınav Sonuçları Ehliyet Sonuçları Ehliyet Sınav Sonuçları Öğrenme Stajer Ehliyet Nedir 17 aralık ehliyet sınavı MEB
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!