Tam gün eğitim için derslik sayısı artırılacak

MEB tam gün eğitim sistemine geçilmesi için hayırseverlerle işbirliği içinde derslik sayısını artırmaya yönelik çalışma yapıyor.

Tam gün eğitim için derslik sayısı artırılacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Strateji Geliştirme Başkanlığı, CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil'in tam gün eğitim sistemine geçiş çalışmaları ve öğretmen ihtiyacına ilişkin yazılı soru önergesine yanıt verdi.     

Yanıtta, tam gün eğitim sistemine geçiş hedefi doğrultusunda, yoğun bir şekilde derslik yapımı çalışmalarının devam ettiği vurgulandı.     

MEB’e bağlı eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacının bütçe kanunlarının verdiği yetkinin yanında Bakanlar Kurulunca tahsis edilen ve Maliye Bakanlığınca kullanım izni verilen kadro sınırlılığında  karşılanabildiğinin belirtildiği cevapta, tahsis edilen kadroların illerin öğretmen ihtiyacı yüzdelik oranları esas alınarak il milli eğitim müdürlüklerine dağıtıldığı, il milli eğitim müdürlüklerince atama yapılacak alanlarla bu alanlara atanacakların istihdam edileceği eğitim kurumlarının belirlendiği aktarıldı.     

Belirlenen bu eğitim kurumlarına Talim ve Terbiye Kurulunun ilgili kararı ile MEB Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümlerince yapılan duyurular doğrultusunda atama gerçekleştirildiği belirtilerek, "Resmi eğitim kurumlarında tam gün eğitime geçilmesi durumunda ortaya çıkan öğretmen ihtiyacı da bu kapsamda değerlendirilecek" denildi.     

Yanıtta, öğretmen ihtiyacının kadrolu öğretmenlerle karşılanamadığı eğitim kurumlarında eğitim öğretimin aksatılmadan sürdürülebilmesi bakımından valiliklerce ilgili  mevzuat çerçevesinde ders ücreti karşılığı öğretmen görevlendirmesi yapıldığı hatırlatıldı.     

Hayırseverlerden eğitime katkı     

Tam gün eğitim hedefi doğrultusunda hayırsever vatandaşlarla işbirliği içinde derslik sayının artırılmasına yönelik bilgilere de yer verilen yanıtta, şunlar kaydedildi:

"Bakanlığımızca  bütün okullarımızda tam gün eğitim öğretime geçebilmek, dolayısıyla ikili öğretime son verme hedefi doğrultusunda, yoğun bir şekilde derslik yapımı çalışmaları devam ediyor. 2003’ten bugüne kadar, 47 bin 89'u hayırsever  vatandaşımız tarafından olmak üzere toplam 269 bin 596 adet yeni dersliğin yapımı tamamlanarak eğitim öğretimin hizmetine sunuldu.

Her eğitim kademesinde derslik başına düşen öğrenci sayısı, yeni yapılan derslikler sayesinde ülke genelinde 30'un altına düşürüldü. 2002-2003 eğitim ve öğretim yılında ilköğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısı 36 iken 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında 25'e, 2002-2003 eğitim ve öğretim yılında ortaöğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısı 31  iken 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında bu sayı 23'e düşürüldü. Bakanlığımızın 2017 yılı yatırım ödeneği özellikle ikili eğitimin yapıldığı ve yoğun göç alan şehirlerimize öncelik verilmek suretiyle derslik yapımına devam edilecek."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!