AÖL soruları ve cevapları! Kayıt yenileme işlemi nasıl yapılır?

AÖL sınav soruları ve cevapları için meraklı bekleyiş sürüyor. 7-8 Ocak tarihlerinde yapılan AÖL sınavları, hava muhalefetine karşın bin bir zorluklarla gerçekleştirildi. Sınava yetişemeyen öğrenciler, AÖL sınavı iptal edilecek mi sorusunu yöneltti. Sınava yetişen öğrenciler de sınavın tamamlanmasının ardından sorular ve cevapları araştırdı. İşte kayıt yenileme işlemleri ve AÖL soruları ve cevapları

AÖL soruları ve cevapları! Kayıt yenileme işlemi nasıl yapılır?

AÖL sınav soruları ve cevapları açıklandı mı? Zorlu hava koşullarına rağmen sınava girmeyi başaran Açıköğretim Lisesi öğrencileri sınavlar biter bitmez bu soruya yanıt aramaya başladı. Girdikleri sınavlardan alacakları puanları merak eden öğrenciler, AÖL'ün resmi sitesi üzerinden girdikleri sınavları değerlendirebilecekler. Peki, AÖL sınav soruları ve cevapları öğrencilerin erişimine açıldı mı? Sınava girmeyenler için telafi sınavı olacak mı?

2017 AÖL soru ve cevapları henüz yayımlanmadı ancak yayımlanır yayımlanmaz haberimizden ulaşabilirsiniz. Her yıl olduğu gibi bu yılın soru ve cevaplarına da online sistem üzerinden ulaşılabilecek. Sınava giren veya hazırlık yapan öğrenciler, MEB'in resmi sitesi üzerinde yer alan sınav arşivi sayfasından 2017 AÖL soru ve cevaplarını takip edebilecek.

Zorlu şartlara rağmen sınava yetişen öğrencilerin gündemi ise AÖL soruları ve cevapları oldu. Sınavlardan alacakları puanları tahmin etmek isteyen öğrenciler, 2017 AÖL soru ve cevaplarının erişime açılıp açılamadığını sorgulamaya başladı. Peki, ilk oturum sınavlarının soruları ve cevaparı yayımlandı 

TELAFİ SINAVI YAPILACAK MI?

AÖL'de 7-8 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilecek olan sınavların ilki dün gerçekleşti, sınavın 2. oturumu ise bugün yapılacak. İstanbul'da yaşanan yoğun kar yağışı nedeniyle öğrencilerin bir çoğu kapanan yollar yüzünden sınavlara yetişemediler. Dün akşam 'AÖLertelensin' başlığı altında, yoğun kar yağışı nedeniyle başlatılan kampanya da öğrenciler, İstanbul Valisi Vasip Şahin tarafından bir etkileşim alamadılar. Sınava gitmek zorunda olan öğrenciler ve veliler oldukça zor dakikalar yaşadı. Açıköğretim Lisesi sınavına girenlerin yakınları kar eziyeti çektiler. 

AÖL telafi sınavının tarihi henüz belirtilmezken, yarın yapılması planlanan AÖL sınavının da akibeti hakkında bilgi yok. Konu hakkında yaşanacak gelişmeleri haberimizden takip edebilirsiniz.

İstanbul'da kar yağışı nedeniyle Açıköğretim Lisesi sınavlarına giremeyenlere ikinci bir hak tanınacak.   Açıköğretim Lisesi sınavları bugün gerçekleştirilmiş, çok sayıda kişi kar nedeniyle sınava gecikmişti. Yetkililer, sınava kar nedeniyle gidemeyen vatandaşlara ikinci bir hak tanınacağını açıkladı. Sınavların iptalinin Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından yapılabildiği öğrenilirken, öğrenciler yarın yapılacak sınavların iptaline ilişkin YÖK'ten gelecek açıklamayı

2017 AÖL SORU VE CEVAPLARI BU ADRESTE OLACAK

Açıköğretim Lisesi sınavına girenlerin yakınlarına kar eziyeti

İstanbul'da yoğun kar yağışına rağmen Açıköğretim Lisesi sınavları iptal edilmezken, çocuklarına sınava götüren aileler okul içine alınmayınca donma tehlikesi yaşadılar.    Açıköğretim Lisesi sınavı kar nedeniyle iptal edilmeyince sınava girecekler sabah zor anlar yaşamıştı. Güçlükle sınav yerine giden vatandaşların yakınları ise okul içine alınmadı. Okul bahçesinde yakınlarının sınavdan çıkmasını bekleyen vatandaşlar zor anlar yaşadı. Soğuktan donma tehlikesi geçiren vatandaşlar, tepki gösterdi. Veliler," Mağduruz. Donduk.Kimse bize yardımcı olmadı" dedi.

KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

18 yaşından gün almamış olan Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin yılda 2 dönem, 3. Dönem sınavının ilk günü itibariyle 18 yaşından gün almış olanların ise yılda 3 dönem kayıt yenilemeleri zorunludur. Öğrenciler, sınavlara girebilmek için Kayıt Yenileyerek ders seçimi yapmak zorundadırlar. Kayıt Yenileme tarihleri, Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından belirlenen iş takviminde yayınlanır.

KAYIT YENİLEME İŞLEMİ İÇİN TAKİP EDİLECEK ADIMLAR

1. Adım: Bankaya Kayıt Yenileme Ücretini ÖdeyinizAçık Öğretim Lisesine kayıt yenileyecek olan öğrenciler, her yıl belirlenen Kayıt Yenileme Katılım Bedelini ödemek zorundadırlar. 2016 yılında, bir dönem için Kayıt Yenileme ücreti, 35 TL olarak belirlenmiştir.Öğrenci adayı, T.C. Kimlik numarasını beyan ederek Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankasının herhangi bir şubesine giderek Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, MEB Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına, 30 TL ödeyecek ve dekontu muhafaza edecektir. (Not: Halk Bankası ayrıca havale ücreti talep etmektedir.)Kayıt Yenileme bedelinin 5 TL' si ise Halk Eğitim veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü Okul Aile Birliklerinin vereceği banka hesap numarasına veya söz konusu okullardaki ilgili görevliye makbuz karşılığında ödenecektir.Kayıt Yenileme için Katılım Bedelinin ödendiği, sistem üzerinden görünmektedir. Sistemde görünmeyen ödemeler, kayıt yenileme işlememizin gerçekleşmesini engeller. Bunun için Katılım Bedelinizi doğru hesaba yatırdığınızdan emin olunuz.Öğrencilik durumu sistem üzerinde aktif ve donuk olanların kayıt yenileme işlemleri 2015-2016 Eğitim Öğretim yılı II. Döneminden itibaren Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi Tarafından otomatik olarak yapılmaya başlanmıştır. Kayıt yenileme işlemi otomatik olarak yapılan öğrenciler, Halk Eğitimi Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğüne kitap, diploma veya resmi yazı vb. almak için müracaat ettiklerinde kendilerinden 5TL Kayıt Yenileme katılım bedeli alınacaktır. Öğrenciler, ikinci bir defa katılım bedeli ödememesi için bulunulan dönem adına ödenmiş olan 5TL katılım bedeli makbuzunu mutlaka saklamaları ve yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

2. Adım: Kayıt Yenileme İşlemiÖğrencilik durumu sistem üzerinde aktif veya donuk olan öğrenciler, katılım ücretini anlaşmalı bankalara yatırdığı günün mesai saatinin bitmesini bekleyecekler.Öğrencilik durumu sistem üzerinde silik olan öğrenciler Halk Eğitimi Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine müracaat ederek kayıt yenilme işlemlerini yaptıracaklardır.​Kayıt yaptırabileceğiniz İrtibat Bürolarını görmek için tıklayınız.

3. Adım: Derslerinizi SeçinizÖğrencilik durumu Aktif hâle gelen öğrenciler, sisteme girerek sınava girecekleri dersleri seçerler.Ders seçimindeki tüm sorumluluk öğrenciye aittir.​Ders seçimi işlemini nasıl yapacağınız konusundaki açıklamalar için tıklayınız.

KAYIT YENİLEME DÖNEMİNDE KİMLER KAYIT YENİLEME İŞLEMİNİ YAPTIRMALI?

İçinde bulunulan dönem itibariyle Açık Öğretim Lisesinde öğrencilik durumu Aktif, Donuk ve Silik durumdaki öğrenciler kayıt yenileyebilirler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!