Dolar ve Euro'da bir günde 5 rekor!

Dolar ve Euro yeni haftaya tarihi rekor ile başladı. İstanbul serbest piyasada dolar 3.7388'yi avro ise 3,93'ü görerek gün içinde 5. rekorunu kırdı.

Dolar ve Euro'da bir günde 5 rekor!

Küresel piyasalarda tırmanışını sürdüren dolar ve parite etkisiyle yükselen euro, yeni haftaya yeni rekor düzeylere tırmanarak başladı.

ABD para birimi, haftanın ilk işlemlerinde geçen hafta test ettiği 3.6401 liralık zirveyi geride bırakarak 3.6576 liraya kadar tırmanan dolar, daha sonra yeni tarihi zirve 3.6774 liraya kadar çıktı. 

Dolardaki tırmanışın da etkisiyle yükselen euro da, geçen haftaki 3.83 liralık rekorunu aşarak 3.8501 liralık yeni rekor düzeye çıkan euro da tarihi rekorunu 3.8706 lira ile tazeledi.

Dolar ve parite etkisiyle eurodaki hızlı tırmanışı, geçen Cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisi tetikledi. ABD verisi, tarım dışı sektörmlerde ücret artışlarında ilerlemeyi gösterdiği için, küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası'nın 2017 yılında öngörülenden de çok faiz artışına gitme olasılığını güçlendirdi. 

Faiz artışının beklenenden de çok olma olasılığı, başta lira olmak üzere gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki satış baskılarını artırdı.

BİR GÜNDE 3. REKOR

İlerleyen saatlerde Dolar ve Euro'da yeni rekorlar peş peşe geldi.  Küresel gelişmelerin yanında, sanayi üretiminin beklentilerin altında kalması ve artan güvenlik endişeleriyle, dolar 3.70 lirayı ve euro da 3.90 lirayı aşarak yeni rekor düzeylere tırmandı.  Dolar, sanayi üretiminin açıklanmasının ardından tırmanışını sürdürerek 3.7028 ile yeni rekor düzeye ulaştı. Euro da, sanayi üretiminin açıklanmasından sonra 3.9075 lira ile yeni rekor düzeye çıktı.

4. REKOR GELDİ

Dolar 3.72 lirayı, euro 3.92 lirayı aşarak yeni tarihi rekor düzeylere çıktı; liranın dolar ve euro karşısında günlük kaybı yüzde 2.0'yi geçti.

5. REKOR DA GELDİ

Dolar 3.73 TL'yi de aşarak 3.7388 TL ile tarihi zirvesine çıktı. Euro ise 3.93 TL'yi geçti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!