Hem demir eksikliğini gideriyor hem de üşümeyi engelliyor

Son Dakika Sağlık Haberler

Hem demir eksikliğini gideriyor hem de üşümeyi engelliyor

Soğuk havadan koruyan ve sıcak tutan besinleri anlatan Zünbülcan, "Vücut ısısını artıran en temel baharatlar zencefil ve karabiberdir. Özellikle boğaz ağrısı yaşayan kişiler bir bardak ılık suya bir tatlı kaşığı bal ve toplamda bir çay kaşığı olmak üzere zencefil ve karabiber karışımından ekleyerek hem boğaz ağrısını hafifletmiş hem de soğuktan korunmuş olur.

Soğuk havalarda termojenik denge dediğimiz sıcaklık dengesini kurmayı kolaylaştıran en temel besinler ise protein açısından zengin besinlerdir. Soğuktan korunmak için peynir, kuru fasulye, nohut gibi kaliteli protein kaynaklarını diyete dahil etmelisiniz. Demir, vücudun çalışmasını hızlandırarak ısı dengesinin sağlanmasında yardım eden önemli bir mineraldir. Demir açısından oldukça zengin olan ciğer ve kırmızı et soğuk havalarda üşümeyi azaltır.

 

4 bin yıl öncesi eski Çin Yazıtları'nda günlük hayatta tedavi edici ve sağlığı, destekleyici özellikleri anlatılan tarçının sağlığa olan faydalarından biri de soğuk havalarda vücut direncini artırmaktır. Tarçının içerisinde bulunan bazı maddeler doğal bir antimikrobiyal ajan olarak işlev görmesini sağlar. Bu sayede tarçın vücudu mikroplara karşı korur" dedi.

 

SOĞUK HAVA KALKANI BESİNLER Kuru üzüm, dut, üzüm, yumurta ve keçiboynuzu pekmezinin de soğuk hava kalkanı besinlerden olduğunu kaydeden Zünbülcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Hepimizin sevdiği, çocukken okula giderken annemizin önlük ceplerine doldurduğu kuru üzüm-leblebi de soğuktan korunmak için iyi bir alternatif. Burada önemli olan porsiyon kontrolünü sağlayabilmektir. Üşüyorsanız ve kan şekerinizde herhangi bir sorun yok ise günde bir avuç kuru üzüm tüketerek soğuya karşı savaşabilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!