‘Terör’den 9 yıl hapsi isteniyor

Gazeteci Hasan Cemal, 11 Temmuz 2016 tarihinde kaleme aldığı ‘Fehman Hüseyin’ başlıklı köşe yazısından dolayı hakkında açılan dava nedeniyle İstanbul Adalet Sarayı 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıktı.

‘Terör’den 9 yıl hapsi isteniyor

T24.com.tr internet gazetesinde köşe yazısının yayımlanmasının ardından savcılık Cemal hakkında ‘terör örgütü propagandası yapmak, suçu ve suçluyu övmek’ iddiasıyla soruşturma başlattı. Cemal için 9 yıla kadar hapis cezası istendi.

EK SAVUNMA YAPMADI

Dün hâkim karşısına çıkan Hasan Cemal, savcılık ifadesini tekrar ettiğini ve ek savunma yapmayacağını söyledi. Mahkeme daha sonra duruşmayı erteledi. Cemal savcılık ifadesinde şöyle demişti: “1980’li yıllardan itibaren PKK ve Kürt sorunuyla ilgileniyorum. Sayısız yazı yazdım. Bu konuyla ilgili 4 kitabım var.

Bugüne kadar hiçbir yazım ve kitabım hakkında terör örgütü propagandası ve terör örgütü bağlantısı suçlamalarıyla bir soruşturma yapılmadı. Gazeteci bir gün devlete silah çekmiş bir örgüt lideriyle de görüşür, Başbakan ile de görüşür, sonra denize açılıp tatil de yapar. Bu gazeteciliğin bir cilvesi ve çelişkisidir.” 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!