Yemekolizm çok hızlı ilerliyor ve en tehlikeli…

Son Dakika Sağlık Haberleri

Yemekolizm çok hızlı ilerliyor ve en tehlikeli…

Doç. Dr. Funda Şensoy, "Yemekolizm, insan ruhunun hastalığıdır ve tek başına diyet ile sorun çözülemez" uyarısında bulunuyor. Yara bandı nasıl üstünü örttüğü yarayı iyileştirmezse, diyetlerde altta yatan acıları ve incinmeleri yok edemez. "Yemekolizmin tedavisi alkol ve diğer madde bağımlılıklarından çok daha zordur" diyen Şensoy, "Çünkü bağımlısı olduğunuz diğer maddeleri bırakabilirsiniz. Ama yiyecekten tümüyle vazgeçmek olası değildir ve olanaksızdır da" tespitinde bulunuyor.

YEMEKOLİZM ÇOK HIZLI İLERLER Doç. Dr. Funda Şensoy konu üzerine şu uyarılarda bulunuyor: Yemekolik kendini güçsüz hisseder. Yiyecek ondan güçlüdür. Çünkü onu kontrol altına almıştır; çok yese de az yese de... Yemekoliklik çok acı verici ve yüzeyden bakıldığında, insanın kendi kendini mahvettiği bir etkinliktir. Yemekoliklik semptomu çok hızlı gelişir ve insanı acı verecek kadar sarar.

YEMEKOLİKLİK NEDİR? Fiziksel bakımdan acıkmadan yemek, ya diyet yapmanın ya da tıka basa yemenin gizlediği, yiyecek karşısında kontrolün kaybedildiği duygusu, zamanın çoğunu yemek ve şişmanlık için düşünüp, kaygılanmakla geçirmek, vücudunuzla ilgili berbat şeyler hissetmek. Bedenin hapsinden kurtulmak için düşüncelerin hapsinden kurtulmak gerekiyor. Tedavi için önce teşhis gereklidir. Kilo sorunlarınızın bir sonucudur, sorunlarınızın nedeni değil.

YEMEKOLİZMDEN NASIL KURTULURUZ? Yrd. Doç. Dr. Funda Şensoy kişinin yemekolizmden kurtulması için şu bilgileri veriyor: Yemekolizmi durdurmak için ilk adım gerçekten aç olup olmadığınızı kendinizi durdurup sordurmaktır. Bu sorunun cevabı hayır ise gereken bir bardak su içmektir. Öte yandan sorunun cevabı evet ise bekleyip ne kadar aç olduğunuzu değerlendirmektir. Açlık krizlerini değerlendirmek önemlidir.

Yemekolizm ile başa çıkmak için bir yemek günlüğü tutulmalı, ne zaman ve ne yenildiği ile beraber, yeme isteği sırasındaki duygu da yazılmalıdır. Duyguların ve düşüncelerin rahatça yazıya dökülebileceği bir zaman dilimi ayrılmalıdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!