Rusya resmen açıkladı! Türkiye ve İran ile birlikte...

Son Dakika Güncel Haberler

Rusya resmen açıkladı! Türkiye ve İran ile birlikte...

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov,  Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'de düzenlenen  Rus-Arap İşbirliği Forumu'nun ardından yapılan ortak basın toplantısında konuşan  Lavrov, Trump'ın "Suriye'de güvenli bölgeler oluşturacağım." açıklamasına ilişkin  soruyu cevapladı.

Lavrov, Washington'un teklifinin Suriye'de güvenli bölgeler  oluşturarak ülke dışına çıkacak sığınmacı sayısını azaltmaya yönelik bir adım  gibi göründüğünü belirterek, "Biz bunu tartışmaya ve değerlendirmeye hazırız.  Ancak Trump yönetimi kendi yaklaşımlarını somutlaştırmalı." dedi.

Öte yandan Lavrov'un, Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt ile  görüştüğü bildirildi. Görüşmede Suriye krizi başta olmak üzere Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki  genel durum ve gelişmelerin değerlendirildiği kaydedildi.

ATEŞKES İÇİN KURULAN MEKANİZMA ÇALIŞIYOR 

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde yer alan habere göre,  Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de düzenlenen Rus-Arap İşbirliği  Forumunda konuşan Lavrov, Suriye'deki ateşkes sürecini takip için oluşturulan  üçlü mekanizmanın çalışmaya başladığını ve Suriye rejiminin genel olarak ateşkese  bağlı olduğunu belirtti.

Lavrov, Kazakistan'ın başkenti Astana'da geçen hafta yapılan Suriye  görüşmelerinde alınan karar gereği Türkiye, Rusya ve İran tarafından kurulan üçlü  mekanizmanın çalışmaya başlama tarihi ile ilgili net bilgi vermedi.

 RUSYA'DAN IRAK'A SİLAH DESTEĞİ 

Rusya Dışişleri Bakanı, terör örgütü DEAŞ'la mücadelede  ülkesinin Irak'a silah sağlayarak destek olduğunu ifade etti. Lavrov, Musul'da  DEAŞ'a karşı yürütülen mücadelenin insan hakları göz ardı edilmeden sonuna kadar  götürülmesi gerektiğini dile getirdi.

Arap ülkelerini DEAŞ'ın kontrolündeki alanlara yönelik ticaret  yasağına katılmaya davet eden Lavrov, ülkesinin Türkiye ile Irak arasındaki  ilişkilerin normalleşmesini de memnuniyetle karşıladığını kaydetti. Astana'da 23-24 Ocak'ta yapılan görüşmelerde Suriye'deki ateşkes  sürecinin izlenmesi amacıyla Türkiye, Rusya ve İran tarafından ortak mekanizma  kurulması kararlaştırılmıştı.

AA

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!