Zorunlu BES iptali nasıl yapılacak? BES'ten ayrılmak isteyenlerin izlemesi gereken yol

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) 1 Ocak 2017 itibariyle yürürlüğe girdi. Çalışan sayısına göre Ocak ayı ve Nisan ayında olmak üzere maaşlardan BES kesintisi yapılmaya başlandı.Peki Zorunlu BES iptali nasıl yapılır? İşte BES iptali yapmak isteyenlerin izlemesi gereken adımlar

Zorunlu BES iptali nasıl yapılacak? BES'ten ayrılmak isteyenlerin izlemesi gereken yol

 Zorunlu BES'e dahil olarak maaşlarında kesinti olan yüz binlerce çalışan sistemden nasıl çıkacağını merak ediyor. Cayma hakkını kullanmak için çalışanların ne yapması gerektiğini haberimizden detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. BES'ten çıkmak için işte yapmanız gerekenler...

01 Ocak 2017 itibariyle Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) yürürlüğe girdi. Kamu ve özel sektör çalışanlarından BES kapsamında kesinti yapılmaya başlandı. Yapılan kesintinin iade edilmesini ve Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi'nden çıkmak isteyen çalışanlar bununla ilgili araştırmalara başladı. BES'e göre ham maaşın yüzde 3'ü kesilecek. Çalışanlar Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi'nden cayma hakkına sahip.

Zorunlu BES’te yaş sınırı var mı?

1972 ve üstü doğumlu çalışanlar sisteme otomatik olarak dahil edildi. Yani 45 yaş altı çalışanlardan BES kesintisi olacak. Bu yaş üstü sisteme dahil olmayacak. Hali hazırda çalışanlardan 45 yaş altında olanlar da bireysel emekliliğe otomatik katılacak.

Zorunlu BES’ten çıkış hakkı var mı?

Zorunlu BES’in iptal edilme hakkı var ancak bunun için yasal bir süre bulunuyor. Çalışanlar, emeklilik planına dahil edildiğinin kendisine bildirildiği tarihten itibaren 2 ay içerisinden otomatik BES iptali için başvuruda bulunabilecekler. Katılımcılar, cayma süresinden sonra da sistemden istedikleri zaman çıkış yapabilecekler. Zorunlu BES’ten çıkış bildiriminin emeklilik şirketine ulaşmasını müteakip on iş günü içinde çalışanın ödediği katkı payları, varsa hesabında bulunan yatırım gelirleri ile birlikte çalışana iade edilecek. Emeklilik halinde ise hesabındaki birikimi en az 10 yıl süreli yıllık gelir sigortası sözleşmesi kapsamında almayı tercih eden çalışana birikiminin yüzde 5'i oranında ek devlet katkısı teşviki verilecek.

10 gün içinde paranızı iade edecekler

17.12.2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin” 22/E maddesinin birinci fıkrasına göre çalışan BES iptali talebini işverene ya da şirkete posta, e-posta gibi araçlarla iletmesi gerekiyor. Çalışan BES’ten çıkma isteğini ilettikten sonra on iş günü içinde kesintilerin iade edilmesi gerekiyor. İadenin gecikmesi durumunda temerrüt faizi ile iade yapılacak. İşte Bireysel Emeklilik Yönetmeliği’ndeki BES iptali ile ilgili o madde:

“İlgili emeklilik planına göre çalışanın ücretinden kesilmek suretiyle yapılan ilk katkı payının şirket hesaplarına nakden intikal ettiği tarihi takip eden işgünü emeklilik planına dâhil edildiği şirket tarafından çalışana posta yoluyla veya güvenli elektronik iletişim araçları ile bildirilir. Çalışan, bu bildirimi müteakip iki ay içinde cayma hakkını kullanabilir. Cayma süresinden sonra da çalışan dilediği zaman sistemden ayrılabilir. Cayma talebi, çalışan tarafından posta yoluyla veya güvenli elektronik iletişim araçlarıyla ilgili emeklilik sözleşmesi hükümlerine göre işverene veya şirkete bildirilir. Cayma bildiriminin ulaşmasını müteakip on iş günü içinde ödenen katkı payları, varsa hesabında bulunan yatırım gelirleri ile birlikte çalışana iade edilir. Ödemenin geciktirilmesi durumunda doğan zararlar 04/12/1984 tarihli ve 3095 sayılı Kanuni Faiz ve Temerrüt Faizine İlişkin Kanunun 2 nci maddesi çerçevesinde belirlenen ticari işler için uygulanacak temerrüt faizi de yürütülerek karşılanır.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!