ABD Çıldırtacak! İpler Kopmak Üzere

Son Dakika Güncel Haberler

ABD Çıldırtacak! İpler Kopmak Üzere

ABD ve Güney Kore, Kuzey Kore'nin yeni bir orta menzilli balistik füze denemesi yaptığını duyurdu.
Güney Kore Savunma Bakanlığı Sinpo limanından Japon Denizi'ne doğru fırlatılan füzenin yaklaşık 60 km yol katettiğini ve denize düştüğünü açıkladı.
 
ABD'nin Pasifik Kuvvetler Komutanlığı da yerel saatle 11.42'de fırlatılan füzenin 'orta ölçekli KN-15 tipi balistik füze' olduğunu belirtti.
 
ABD Kuzey Amerika Uzay Savunma Komutanlığı da (NORAD) söz konusu füzenin Amerika kıtasını tehdit etmediği bilgisini paylaştı.
 
'SÖYLEYECEK BAŞKA SÖZÜMÜZ YOK'
 
Japonya füze denemesini 'provokatif' olarak nitelerken, denemeyi kınayan Güney Kore bunun 'Birleşmiş Milletler (BM) ile uluslararası toplumun ve Kore Yarımadası'nın barış ve güvenliğine açık bir meydan okuma' olduğunu açıkladı.
Ancak ABD Dışişleri'nden gelen 23 kelimelik kısa açıklama şaşırttı. 
 
Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın açıklamasında "Kuzey Kore bir diğer orta menzilli balistik füze fırlattı. ABD Kuzey Kore hakkında yeteri kadar konuştu. Söyleyecek başka sözümüz yok" dendi.

Gözlemciler 'Yorum yok' açıklamasının genellikle konuşulmak istenmeyen konulara verilen bir yanıt ya da konu hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulduğunda yapılan bir açıklama olduğunu belirterek, Tillerson'ın diplomatik gelenekten uzaklaştığını vurguladı. Zira eski Başkan Barack Obama döneminde Kuzey Kore'nin benzer faaliyetleri Beyaz Saray tarafından güçlü şekilde kınanıyordu.
 
Bazı Twitter kullanıcıları da Tillerson'ın açıklamalarını alaya aldı.
 
Uluslararası İlişkiler profesörü Daniel W. Drezner Twitter'dan yaptığı açıklamada "Personel: Bir açıklama yapmalıyız. Tillerson: İstemiyorum. Personel: Ama sayın Bakan… Tillerson: Hiç bana bakmayın" diyerek açıklamayla dalga geçti.
 
Kim Jong-un liderliğindeki yönetim geçen ay Japon Denizi'ne 4 adet balistik füze fırlatmış, bunlardan 3'ü Japonya'nın münhasır ekonomik bölgesine düşmüştü.

6- 7 Nisan'da Çin Devlet Başkanı Şi ile ABD'de ilk kez görüşecek olan Başkan Trump da Financial Times'a verdiği son röportajda "Çin eğer Kuzey Kore meselesini çözmezse biz çözeceğiz" demişti.
 
Görüşmelerde Trump'ın Kuzey Kore'yi nükleer silah ve balistik füze programından uzaklaştırmak için Çin'e daha etkili olması için baskı yapacağı yorumu yapılıyor.
 
DOLAR KÜRESEL PİYASALARDA GERİLEDİ, TL KARŞISINDA YÜKSELDİ
 
Trump- Şi buluşması öncesi Kuzey Kore'nin füze fırlatmasının etkisiyle küresel piyasalarda gerileyen dolar, içeride beklentileri aşan enflasyon verisine bağlı olarak TL karşısında yükselişini sürdürdü.
Enflasyonun beklentilerin üzerinde çıkmasıyla 3.66 liraya dayanan dolar 3.6802 liraya kadar yükseldikten sonra, 3.6710 — 3.6750 lira arasında hareket etmeye başladı.
 
Enflasyon verisi sonrası 3.89 liraya test eden euro ise 3.9316 lirayı test ettikten sonra, 3.91-3.92 lira arasına çekildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!