Tunceli'den son dakika haberi geldi. Tunceli'de hakim ve polisleri taşıyan Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait Sikorsky S-70 Blackhawk tipi helikopter düştü. Helikopterde, 16 Nisan Pazar günü gerçekleştirilen referandumda görevli 1 hakim, 1 astsubay, 7 polis ve 3 personelin bulunduğu açıklandı.

112'Yİ ARAYIP ''YARALI VAR'' DEDİ
Bir helikopter personelinin acil kodla 112'yi arayıp ''Yaralı var'' dediği öğrenildi. Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre personel "7 yaralımız var" diyerek yardım istedi.

VALİLİK: 10 DAKİKA SONRA SİNYAL KESİLDİ

Tunceli Valiliği'nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

"18 Nisan 2017 günü saat 11.40 sıralarında Pülümür ilçemizden havalanan Sikorsky tipi Polis Helikopterinden kalkışından yaklaşık (10) dakika sonra sinyal alımı kesilmiştir. Söz konusu Helikopterde 7 polis memuru, 1 hakim, 1 astsubay ve 3 mürettebat olduğu değerlendirilmektedir.

Helikopterin olumsuz hava şartlarından dolayı düştüğü değerlendirilmekte olup, bölgeye çok sayıda arama kurtarma ekibi sevk edilmiş olup gelişmelerden kamuoyuna bilgi verilecektir."

KOCATEPE KÖYÜ MUHTARI: BÖLGE DAĞLIK VE SİSLİ

Kocatepe köyü muhtarı Abidin Keskin Tunceli'deki helikopter kazasıyla ilgili açıklama yaptı. NTV yayınında konuşan Muhtar Abidin Keskin, "Helikopter köyün üstünden geçti. İki helikopter geçti. Hava şu anda yağışlı ve sis var. Bölge dağlık. Ambulanslar şu anda köyden geçerek bölgeye ulaşmaya çalışıyor. Bölgede kar da var."

 

KOORDİNATLARI BELİRLENDİ, 43 PERSONEL GÖNDERİLDİ
AFAD'dan edinilen bilgiye göre, ilçenin Çambulak ve Kocatepe köylerinin 2 bin 500 metre yüksekliğindeki kırsalına düştüğü öngörülen helikopterin koordinatları belirlendi.
Koordinatları tespit edilen alana, Tunceli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü arama kurtarma ekipleri hareket etti. 

Arama kurtarmaya destek için Diyarbakır, Elazığ, Erzincan ve Erzurum'daki AFAD ekibi de dahil olmak üzere, tırmanma ve dağcılık alanında uzman toplam 43 personel olay yerine gönderildi.

BÖLGEYE 6 AMBULANS VE 5 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİBİ SEVK EDİLDİ
Sağlık Bakanlığı tarafından bölgeye 6 ambulans ve 5 Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'nin sevk edildiği bildirildi.
 Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE)

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE BAŞBAKAN YILDIRIM BİLGİ ALDI
Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan olaya ilişkin bilgi aldı.

BAKAN BOZDAĞ BİLGİ ALDI
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ,  telefonda görüştüğü Tunceli Valisi Osman Kaymak'tan olaya ilişkin bilgi aldı.

DÜŞEN HELİKOPTERDE BULUNAN İSİMLER BELLİ OLDU