Haberler Müthiş! Borcu Olanlar Dikkat Kaldırılıyor...

Son Dakika Güncel Haberler

Haberler Müthiş! Borcu Olanlar Dikkat Kaldırılıyor...

7020 sayılı kanunla vergi ve SGK borcu olanlar için yeni yapılandırma getirildi. Kanun haciz getirilmiş malları da kapsıyor. Tatbik edilen hacizler yapılan ilk ödemelerle nispeten kaldırılabiliyor.

18 Mayıs'ta onaylanan kanun  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasından sonra 27 Mayıs Cumartesi günü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Bakanlar Kurulu

 tarafından yürütülen 7020 sayılı kanun (Bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile bazı kanunlarda ve bir kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapılmasına dair kanun) ile birçok borçlunun yükü hafifleyecek. 

İSTENİRSE SATILABİLİYOR

Borçlarının yapılandırılması için başvuranlara bir güzel haber daha kanun maddelerinde belirtiliyor. Ödemeye başlanması durumunda hacizler kaldırılıyor ve buna isabet eden teminatlar da iade ediliyor.

Ayrıca haciz uygulanan mallar borçlu isterse 6183 sayılı kanuna göre tahsil dairelerince satılabiliyor. Borçlu bunu talep etse de 7020 sayılı kanun kapsamında ödenmesi gereken tutarları aynı şekilde ödeyebiliyor. 

Bu Kanuna göre ödenecek alacaklar nedeniyle tatbik edilen hacizlere konu mallar, borçlunun talebi hâlinde 6183 sayılı Kanun hükümlerine göre alacaklı tahsil dairesince satılabilir. Bu talep, bu Kanun kapsamında ödenmesi gereken tutarların bu Kanun hükümlerine göre ödenmesine engel teşkil etmez.

6183 sayılı kanun (Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun (AATUHK); 

6183 sayılı kanun içeriği 2. maddesinde şöyle açıklanıyor; Muhtelif kanunlarda Tahsili Emval Kanununa göre tahsil edileceği bildirilen her çeşit alacaklar hakkında da bu kanun hükümleri tatbik olunur.

Kaynak: Vatan Gazetesi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!