Muhalifler, rejimin Doğu Guta saldırılarını püskürtüyor

Suriye'nin başkenti Şam'ın "çatışmasızlık bölgeleri" içinde yer alan Doğu Guta'daki askeri muhalifler, rejimin bölgeye odaklanan saldırılarını püskürtüyor, rejimin saldırılarında ise sivil can kayıpları devam ediyor. - Anadolu Ajansı

Muhalifler, rejimin Doğu Guta saldırılarını püskürtüyor

HALEP

Suriye'nin başkenti Şam'ın "çatışmasızlık bölgeleri" içinde yer alan Doğu Guta'daki askeri muhalifler, rejimin bölgeye odaklanan saldırılarını püskürtüyor. Öte yandan, rejimin saldırılarında sivil can kayıpları devam ediyor.

Şam'ın doğusunda, beş yıldır rejimin askeri kuşatması altındaki Doğu Guta’nın en batı ucunda bulunan Cobar ve Ayn Terma’ya yönelik rejim saldırıları sürüyor.

AA muhabirine internet üzerinden bilgi veren Feylek er-Rahman komutanlarından Ebu Saer, “Rejim güçleri ve İran destekli milisler, Cobar beldesine yönelik düzenledikleri saldırılarda büyük hasar aldı. Tanklar imha edildi, rejim askerileri ve yabancı milisler etkisiz hale getirildi." dedi.

Ebu Saer, "Rejim güçleri ve İran destekli yabancı milisler karadan, Rus savaş uçakları ise havadan saldırıyor. Ayn Terma ile Zemelka hattını kontrol altına almaya çalışıyorlar." dedi.

Cobar cephesinde büyük kayıp veren rejim güçlerinin, Ayn Terma'ya yöneldiğine işaret eden komutan Ebu Saer, "Ayn Terma cephesi, Esed rejiminin en az 30 tankını sevk etmesiyle, saldırıların odak noktası haline geldi. Bugün birer tane BMB ile tankını imha ettik. dün iki tankını patlattık. Buradayız direnmeye ve bölgeyi korumaya devam ediyoruz." şeklinde konuştu.

Rejimin Ayn Terma cephe hattına sık sık saldırmasına rağmen ilerleme kaydedemediğini belirten Ebu Saer, "Rejim, Zemelka'ya yöneldi ve büyük tahrip gücüne sahip vakum bombalarıyla, TNT yüklü hortumlarla ve Grad füzeleri ile saldırmaya başladı." ifadesini kullandı.

Ölü ve yaralılar var

Öte yandan, Ayn Terma'daki sivil savunma (Beyaz Baretliler) merkezinden alınan bilgiye göre, rejimin sabah saatlerinde Ayn Terma beldesine düzenlediği saldırılarda, ilk belirlemelere göre 12 sivilin yaralandı. Saldırılarda ölü de olduğu, ancak sayısının henüz bilinmediği belirtildi.

Doğu Guta'nın güneydoğu ucunda, yarımada şeklindeki Cobar, güneybatısındaki Ayn Terma'dan koparıldığında tek başına kuşatılmış olacak.

Yerleşimlerin yüzde 80'inin hasar gördüğü, elektrik ve suyun kesik olduğu Cobar ve Ayn Terma'da halk içme suyunu kuyulardan, elektriği ise jeneratörlerden sağlıyor.

Doğu Guta, Türkiye, Rusya ve İran'ın 3-4 Mayıs'taki Astana toplantısında belirlediği "çatışmasızlık bölgeleri" içinde yer alıyor.

Rejim'in saldırdığı Ayn Terma beldesinde ilk belirlemelere göre 12 kişi yaralandı, çok sayıda kişi enkaz altında. Sivil savunma ekipleri enkaz altındakilere ulaşmaya çalışıyor. Ölülerin olduğu fakat sayısının bilinmediği belirtiliyor.

Muhabir: Mohammed Karabagak,Halit Süleyman

Muhalifler rejimin Doğu Guta saldırını püskürtüyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!