Darbe girişiminin küçük tanığı o geceyi anlattı

Başkentte yaşayan 13 yaşındaki Yağız Alan'ın 15 Temmuz darbe girişimi gecesi yaşadıkları kısa filmle anlatıldı. - Anadolu Ajansı

Darbe girişiminin küçük tanığı o geceyi anlattı

ANKARA

15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen o gece yaşananlar, çocukların bilinçaltında derin izler bıraktı.

Darbe girişiminin tanıklarından Yağız Alan'ın yaşadıkları da yapım şirketince hazırlanan "Minik Kalplerin Gözünden 15 Temmuz" adıyla kısa filme aktarıldı.

Kısa film, darbe girişimi gecesi minik Yağız'ın gözünden halkın tanklara, uçaklara ve silahlara karşı mücadelesini konu alıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın halkı sokaklara çağırması ve darbe girişimine karşı verilen mücadelenin de anlatıldığı filmde Yağız'ın o gece arkadaşlarıyla mesajlaşmalarına yer veriliyor.

Darbe girişiminin küçük tanığı Yağız Alan, o gece yaşadıklarını filmde şöyle anlatıyor :

"O akşam hava çok güzeldi. Balkonda babamla sohbet ederken, annem telaşla bizi içeri çağırdı. TV izlemeye başladık, annem çok endişelenmişti. Babam çok dikkatliydi, bir süre haberlere baktıktan sonra Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın konuşmasını dinledik.

Babam sakince gömleğini istedi ve abdest almaya gitti. Neler olduğunu anlamaya çalışırken babamın amcamları ve arkadaşlarını arayıp konuştuklarını duyduktan sonra olayın ne kadar büyük olduğunu fark ettim. Babam beni alnımdan öptü. 'Oğlum, annen önce Allah'a, sonra sana emanet.' dedi ve evden ayrıldı. O günü hiç unutamam. Kısa süre sonra uçaklar bomba atmaya başladı.

Anlam veremiyorduk, kimdi bunlar? Ardından sala sesi duydum. İlk olarak anlam veremedim. Arkadaş grubumuzla mesajlaşırken Furkan’ın kardeşi Aras, bombaları fark etmesin diye annesi kulaklık takip müziği sonuna kadar açmış. Sığınağa inen, saklanan arkadaşlarım var. Biz bütün geceyi bomba ve sala sesleriyle geçirdik. Babamın sağsalim geldiğini yastığıma koyduğu çiçekten anlamıştım. Çok şükür, ülkemiz kurtulmuştu."

Yağız, filmin sonunda 15 Temmuz gazilerini ziyaret ettiğini ve onlara kartondan yaptığı madalyaları hediye ettiğini belirtiyor.

Muhabir: Cemil Murat Budak

Darbe girişiminin küçük tanığı geceyi anlattı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!