Boğulmalara 'motorize ekip' ile önlem

Siirt'teki Botan Çayı'nda boğulma vakalarının önlenmesi amacıyla Alkumru ile Kirazlı barajlarında kapakların açılması ve suyun ani yükselmesine karşı siren çalınarak, Türkçe, Kürtçe ve Arapça anonslarla uyarı yapılıyor. - Anadolu Ajansı

Boğulmalara 'motorize ekip' ile önlem

SİİRT - Ali Tepe

Siirt'te yaz aylarında sıcaktan bunalan vatandaşlar, serinlemek amacıyla özellikle merkeze bağlı Yerlibahçe köyü ve Billoris Köprüsü civarında Botan Çayı'a girmeyi tercih ediyor.

Çayda 2014'te 6 kişinin boğulması üzerine, Valilik koordinesinde, DSİ, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Siirt Müftülüğünün desteğiyle bazı önlemler alındı.

Bu kapsamda, çaydaki Alkumru ile Kirazlı barajlarında kapakların açılması ve suyun ani yükselmesine karşı siren çalınarak, Türkçe, Kürtçe ve Arapça anonslarla uyarı yapılıyor.

Cuma hutbelerinde vatandaşlar, konuya ilişkin bilgilendiriliyor. Vatandaşların piknik yaptığı ve suya girdiği mevkilere uyarıcı levhalar konulurken, AFAD'ın motorize ekipleri bölgede sürekli denetimlerde bulunuyor.

Alınan önlemler sonucu, 2015'ten bu yana barajdan kaynaklı boğulma vakasının yaşanmadığı öğrenildi.

Motorize ekipler görev başında

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Cahit Akkoyun, AA muhabirine, Valiliğin direktifleri doğrultusunda çaydaki boğulmalara karşı alınması gereken tedbirlerle ilgili toplantılar yaptıklarını söyledi.

Toplantılarda alınan kararları hayata geçirdikleri belirten Akkoyun, "Son birkaç yıldır boğulma vakası yaşanmadıysa, önce Allah'ın yardımıyla, sonra alınan tedbirler sayesinde olmuştur. Bundan sonra da boğulma olaylarının yaşanmaması hepimizin temennisidir." dedi.

Motorize ekiplerin 09.00-18.00 saatlerinde ring halinde olduğunu bildiren Akkoyun, kendileri için en önemli şeyin insan hayatı olduğunu kaydetti.

Muhabir: Ali Tepe

Boğulmalara motorize ekip önlem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!