Hükümet'ten büyük müjde

Son dakika güncel haberler

Hükümet'ten büyük müjde

Gıda enflasyonuna önlemler kapıda
Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı  Mehmet Şimşek, gıda enflasyonunu düşürmek amacıyla yapısal sorunlara yönelik çok  önemli kararlar aldıklarını belirterek, "Ülkemizde yaklaşık 80 milyonu  ilgilendiren gıda enflasyonunu düşürmek için aldığımız bu kararlar, ekim ayı gibi  hayata geçmiş olacak." dedi. Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, belli takvim aralığında  geniş katılımla toplanan Gıda Komitesi'nin son derece etkin ve verimli  çalıştığını ifade ederek, toplantılarda gıda enflasyonunu artıran her konunun  masaya yatırıldığını ve orta ve uzun vadede çözüm odaklı değerlendirmeler  yapıldığını söyledi.
Daha önce gıda fiyatlarındaki oynaklığı azaltmak için kısa vadeli  tedbirleri uygulamaya koyduklarını hatırlatan Şimşek, "Şimdi gıda arzını  artıracak yapısal tedbirleri uygulamaya koyacağız." ifadesini kullandı.Yaptıkları toplantılarda yaş meyve-sebze ve et fiyatlarında son  dönemde belirginleşen artış eğilimi ve aşırı oynaklığa kalıcı çözüm getirecek  tedbir önerilerinin görüşüldüğünü dile getiren Şimşek, yapısal sorunlarla etkin  mücadele edecek çalışmalarda son aşamaya gelindiğini bildirdi.Şimşek, toplantılarda temel gündem maddesinin yaş meyve-sebze tedarik  zincirindeki yüksek fire oranlarını düşürmeye ve lojistik süreçlerin genel  kalitesini artırmaya yönelik tedbirler olduğunu belirterek, "Ülkemizde yaş  meyve-sebzede yüzde 25-30’lara varan fire oranları iç piyasada yıllık yaklaşık  100 milyar liraya ulaşan perakende ticaret hacmi düşünüldüğünde çok büyük maddi  kayba işaret ediyor. Fire oranları çeşitli ürünlerde özellikle mevsim şartlarının  ağırlaştığı dönemlerde yüzde 50’lere ulaşabiliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Yüksek firenin hem ürün kaybına yol açarak yurt içi arzı azalttığına  hem de fiyat oynaklıklarını beslediğine işaret eden Şimşek, söz konusu fire  oranlarını en aza indirmek amacıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığının uzun süredir  yürütmekte olduğu çalışmalarda sona gelindiğini kaydetti.Başbakan Yardımcısı Şimşek, şöyle devam etti: "Yaptığımız son  Gıda Komitesi toplantısında nihai değerlendirme  yapılarak karar alındı. Buna göre yaş meyve-sebze ürünleri hasat sonrasında  uluslararası standartlara uygun tek ve çok kullanımlık ambalajlar kullanılarak  paketlenecek. Paketlenen ürünler satış noktalarına frigorifik (soğutuculu)  dorselerde taşınacak. Perakende satış noktalarında da soğutuculu reyonlarda  sergilenecek. Bu uygulamalar zorunlu olacak. Uygulamaya ilişkin standartlar  uluslararası normlarla uyumlu olacak şekilde belirlendi. Söz konusu standartlar  kısa süre içerisinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Geçiş  sürecinin yönetilmesine ilişkin yol haritasını da belirledik.  Gerekli görülen  durumlarda intibakı kolaylaştırıcı teşvik ve destekler de gündeme gelebilecek."

"MEYVE SEBZEDE AŞIRI OYNAKLIĞIN ÖNÜNE GEÇİLECEK"

Yaş meyve-sebze tedarik zincirine yönelik bu kararların sektöre  ilişkin çok önemli ve radikal bir yapısal dönüşüm hamlesi niteliği taşıdığını  vurgulayan Şimşek, fire oranlarının azaltılması ile oluşturulacak sadece 1 yıllık  ilave ekonomik değerin bile çok büyük kazanımlara karşılık geldiğini söyledi.  Şimşek, "Mevcut fire oranlarını yarı yarıya bile azaltabilirsek bunun ekonomimize  katkısı yılda 15-20 milyar lira civarında olacak." dedi.

Bu uygulamalarla sadece israfın önüne geçilmekle kalınmayacağını, aynı  zamanda dünya standartlarında modern gıda lojistik süreçlerine sahip olunacağını  bildiren Şimşek, hijyen koşullarında da önemli iyileşmeler sağlanacağını, kayıt  dışılık azalacağını ve yaş meyve-sebzede sağlıklı fiyat oluşumu sağlanarak aşırı  oynaklığın önüne geçileceğini vurguladı.

MODERN TOPTANCI HALLERİ GELİYOR

Paketleme, nakliye ve perakende satış süreçlerindeki lojistik  iyileştirmelerin etkili olabilmesi için toptancı hallerinde de modernizasyon  yapılması gerektiğine dikkati çeken Şimşek, şunları kaydetti: "Mevcut durumda toptancı hallerinin fiziksel altyapıları söz konusu  lojistik standartların uygulanmasını zorlaştıracak nitelikte. Bu gözlemden  hareketle Gıda Komitesi ülke çapındaki toptancı hallerin

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!