Thorbjorn Jagland'dan Macron'a Türkiye uyarısı

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee'de bir araya geldi. Jagland, Paris'te görüştüğü Cumhurbaşkanı Macron'a, 1949'dan beri Avrupa Konseyi üyesi olan Türkiye'nin Avrupa ailesinin bir parçası olarak kalması gerektiğini ifade etti.

Thorbjorn Jagland'dan Macron'a Türkiye uyarısı

Avrupa Konseyinden yapılan açıklamada, görüşmede Jagland'ın, Macron'a  "Türkiye ile Avrupalı ortakları arasındaki iş birliğinin ortak çıkarlara  dayandığını ve Avrupa Konseyinin kurulduğu 1949'dan beri üyesi olan Türkiye'nin,  Avrupa ailesinin bir parçası olduğu ve bundan böyle de bu ailenin bir parçası  olması gerektiği" uyarısında bulunduğu belirtildi.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye'deki gelişmelerin yakından  takip edildiği aktarılan açıklamada, "Türkiye ve Avrupa Konseyi arasında yapıcı  diyaloğun korunması gerekliliğine" vurgu yapıldı.

İki liderin terörle mücadele, Rusya-Avrupa Konseyi ilişkileri başta  olmak üzere, çok sayıda konuda görüş alışverişinde bulundukları kaydedilen  açıklamada Jagland'ın, Macron'un Fransa'da hazırlıkları devam eden terörle  mücadele yasasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine (AİHS) ve Avrupa İnsan  Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihadına uygun olacağı yönündeki beyanından memnuniyet  duyduğu belirtildi.

Açıklamada, Macron'un önümüzdeki günlerde Avrupa Konseyi ve AİHM'i  ziyaret edeceği bilgisine de yer verildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!