Avrupa’da patlayan talep 10 milyonluk fabrika açtırdı!

Dünyanın önde gelen giyim markalarına denim (jean, cin) satan Akkuş Tekstil, yoğun siparişler üzerine Mardin’de 10 milyon TL’lik yeni bir fabrikayı hizmete alacak. Şirket, İspanya ve İtalya’da da showroom açmaya hazırlanıyor.

Avrupa’da patlayan talep 10 milyonluk fabrika açtırdı!

Cabir Turğut - Sisley’den Mango’ya, Pull & Bear’dan Zara’ya kadar birçok dünya markasına denim (pamuklu kumaş, jean) ve örme üreten Akkuş Tekstil, Avrupa’dan gelen yoğun talebi karşılamak için 10 milyon TL değerinde yeni bir yatırımı Mardin’e kazandırıyor.

Almanya, Fransa ve Kuzey Avrupa ülkelerine yıllık 31 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Akkuş Grup bünyesindeki tekstil şirketi, iki denim fabrikasına ek olarak ekim ayında devreye alacağı tesiste 200 kişiye istihdam sağlayacak.

Gazetemize konuşan Akkuş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, şirketin denimde yılda 3,5 milyon, örmede ise yılda 120 bin adetlik üretim gerçekleştirdiğini belirterek, yeni yatırımla birlikte kapasitenin yüzde 30 artacağını söyledi.

AVRUPA’DA SHOWROOM AÇACAK

Akkuş “Ürünlerimizin tamamını Avrupa’ya ihraç ediyoruz. Yabancı markaların bize verdiği siparişler yüzde 25 oranında arttı. Denim üretimi yapacak yeni tesisimizle, bu ülkelerden gelen talebi karşılayacağız.

Gelecek yıl pazardaki konumumuzu güçlendirmek için İspanya ve İtalya’da showroom açacağız” dedi.

Şirketlerinin her geçen yıl büyüme kaydettiğine dikkat çeken Abdülkadir Akkuş, 2017’nin ilk altı aylık döneminde 20 milyon avroluk ihracat gerçekleştirdiklerini, geri kalan süreçte de benzer bir performans sergileyip İstanbul Sanayi Odası (İSO) 500 listesine girmeyi hedeflediklerini vurguladı. Akkuş “Tekstil, inşaat ve kimya sektörlerinde faaliyet gösteren grubumuz geçen yılı 171 milyon TL ciroyla kapattı. Bu yılki ciro hedefimiz ise 250 milyon TL” diye konuştu.

ÇALIŞANLARININ YÜZDE 70’İ KADIN

Grubun tamamında 600 kişiyi istihdam ettiklerini dile getiren Akkuş, çalışanlarının yüzde 70’inin kadınlardan oluştuğunu paylaştı. “Doğu’daki hanımların kendi ayakları üzerinde durması çok önemli” diyen Akkuş şunları kaydetti: Alım gücü kişiye huzur getirir.

Tekstil sektörü hanımların çalışmasına en elverişli alanlardan biri. Bu yüzden Mardin’de 8 bin metrekarelik iki fabrika kurduk, yeni tesisimizde de kadın istihdamına ağırlık vereceğiz. 

Mardin’e yatırım çekiyor

Abdülkadir Akkuş, aynı zamanda Mardinli İş Adamları Derneği’nin (MARİŞ) başkanlık görevini de yürütüyor. Bu derneğin aralarında Tarkan Kadooğlu’nun da bulunduğu 200 kişilik bir üye profili var.

Akkuş, İstanbul’da yaşayan Mardinli işadamlarının kente yatırım yapmasını teşvik etmek için bu derneği 2006 yılında kurduklarını anlattı. Akkuş “Mardin, gerçek bir medeniyet ve kültür şehridir.

Sadece Türkiye’de değil, dünyada da adından çok sık söz edilen bu şehrimizin mutlaka bir yatırım, üretim üssüne dönüştürülmesi gerek.

Bu çerçevede biz de Cazibe Merkezi Programını işadamlarımızla paylaşmak, onlara buradaki fırsatları anlatmak için çalışıyoruz. Derneğimizin üyelerini Mardin’de yatırım yapmaları için teşvik ediyoruz” şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!