Arakan'da zulüm doğunca başlıyor

Köylerini terk etmeleri yasak olan Müslümanlar; açık cezaevine dönen bölgede eğitim, sağlık gibi temel ihtiyaçlardan mahrum bırakılıyor. Budist yönetim bölgeye su ve kanalizasyon gibi hizmetleri de vermiyor

Arakan'da zulüm doğunca başlıyor

Myanmar’ın Arakan eyaletinde, ordu ve Budist milliyetçilerin saldırılarına uğrayan Arakanlı Müslümanlar insanlık dışı şartlarda hayatta kalma savaşı veriyor. 

Budist yönetim tarafından güvenlik gerekçesiyle etrafı çitlerle çevrilerek giriş çıkışa kapatılan köylerdeki halkın bölge dışına çıkması ve en yakındaki köylere dahi gitmesi yasak. 

Âdeta açık cezaevine dönüşen bölgede insanlar, ömürlerini çoğunlukla köylerinden başka bir yer görmeden geçiriyor. 

Şehir merkezine gitmeleri ve ana caddelere bile çıkmaları yasaklanan Arakanlı Müslümanların herhangi bir can güvenliği de bulunmuyor.

Sıradan bir Myanmar vatandaşının bir Arakanlı Müslümanı öldürmesi cezai müeyyideye konu edilmezken, Arakanlıların işlediği en ufak suçun bile cezası çoğu zaman idam olabiliyor.

Budist yönetimin 1982 yılında çıkardığı kanunla vatandaşlık haklarını kaybeden Arakanlı Müslümanlar, vatansız sayılıyor

Kimlikleri olmadığı için yok sayılan ve görmezden gelinen bu insanlar, eğitim ve sağlık gibi en temel insani ihtiyaçlardan dahi mahrum bırakılıyor. 

Bölgede elektrik, su ve kanalizasyon gibi temel altyapı hizmetleri dâhil modern şehirciliğin gereği olan hizmetler Budist yönetim tarafından bilinçli olarak sağlanmıyor. 

Kanalizasyon sistemi olmadığı için tuvalet atıklarının sokaklara döküldüğü ve yolların aşırı kirli olduğu bölgede, temiz içme sularına erişim konusunda da büyük zorluk çekiliyor.

Bu nedenle tifo, dizanteri, sarılık ve kolera başta olmak üzere pek çok salgın hastalık tehlikesi de bölgede kol geziyor. 

Köylüler, özellikle çocukların çok sık hasta olduğunu ifade ederek, sağlık hizmeti alamamaktan yakınıyor. Muson ikliminin yaşandığı bölgede sık sık şiddetli yağışların olması da hayatı olumsuz yönde etkiliyor.

BİR HAFTADA 2.650 EV YAKILDI

Myanmar ordusunun geçen hafta cuma günü başlattığı saldırılarda Arakan’da 2.650 ev yakıldı. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Arakan’ın Rathidaung şehrine bağlı Chein Khar Li adlı Müslüman köyünün yüzde 99’unun yanarak yok olduğuna dair yeni uydu görüntüleri yayınladı. 

Köydeki 700 yapının da yok edildiği kaydedilirken, muson mevsimi sebebiyle bölgede şiddetli yağışların etkili olduğu göz önüne alındığında bu tür büyük çaplı yangının yüksek ihtimalle kasten çıkarıldığına işaret edildi. Evleri Budist çeteler tarafından yakılan Müslümanların yeni ev yapmalarına da izin verilmiyor.

GURBETTE BAYRAM

Fırsat bulan Arakanlı Müslümanlar kara ve deniz yoluyla Bangladeş’e kaçarken, on binlerce kişi ise sınır bölgesinde beklemeye devam ediyor. Bangladeş’in Cox’s Bazar şehrine sığınan Arakanlı Müslümanlar, kurbanlarını kestikten sonra bayram namazını kamplarda kıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!