Vahşete küresel tepki

Son Dakika Haber Portalı

Vahşete küresel tepki

Dünya, Suriye’de diplomatik çözüm ararken, Şam rejimi “Askeri zafere yakınız” diyerek yeni katliamların sinyalini verdi. BM ise Halep’teki insani durumla ilgili acil toplandı

 

Suriye'de beş buçuk yılı geride bırakan ve yarım milyon kişinin ölümüne neden olan iç savaş, Kurban Bayramı'nda devreye giren ateşkesin çökmesiyle en kanlı günlerini yaşamaya başladı. Beşar Esad idareindeki Şam rejimi, "Askeri zafere yakınız" açıklamasında bulunarak saldırıların süreceği sinyalini verirken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) durumla alakalı acil olarak toplandı. Halep'te son bir haftada 360'a yakın sivilin rejim saldırılarında hayatını kaybettiğini açıklayan muhalifler, "Bombardımanlar devam ettiği için enkaz altında kalanlara ulaşamıyoruz. Kaybımız çok daha yüksek olabilir" dedi.

Şehrin su pompa istasyonlarına saldırarak 2 milyon Halepliyi susuz bırakan rejimin, varil ve vakum bombaları kullandığına dair gözlemci raporları yayımlandı. Rus ve rejim savaş uçaklarının dün Halep'in stratejik bir noktasındaki Filistinli mülteci kampına hava saldırısı düzenleyerek, Şii milislerin yardımıyla Handarat bölgesini ele geçirdiği öğrenildi.

Dünya, Suriye savaşına diplomatik çözümler ararken Esad rejiminin Dışişleri Bakanı Velid Muallim "Askeri zafer kazanacağımıza dair inancımız en yüksek seviyede. Ordumuz son günlerde önemli adımlar attı" ifadelerini kullandı. Muhalif çatı kurumu Yüksek Müzakere Konseyi Başkanı Riyad Hicab ise "Halep'te yaşananlar, katillerle ve teröristlerle masaya oturmanın bir işe yaramayacağını gösteriyor" dedi.

Yaşananlardan "dehşete düştüğünü" söyleyen BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da "Sivillerin yaşadığı bölgelere yangın bombası gibi silahlarla saldırılması 'savaş suçu' teşkil edebilir. Sığınak delici bombaların kullanılması şiddeti yeni bir barbarlık boyutuna taşıdı" dedi. ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power da "Rusya'nın Suriye'de yaptığı terörle savaş değil, barbarlıktır" açıklamasını yaptı.


ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve Avrupa Birliği'nin (AB) diplomatik temsilcileri, Halep'teki katliamlarda Rusya'nın sorumluluğu bulunduğunu belirten bir açıklama yaptı. Ortak bildiride "Rusya, diplomatik eforları geri canlandırmak için istekli olduğunu ispatlamak için olağanüstü adımlar atmakla yükümlüdür" ifadeleri yer aldı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson da BBC'ye verdiği röportajında "Rusya bu savaşın devam etmesi ve daha korkunç bir hale gelmesi konusunda suçludur. Putin rejimi sadece Esad'a tabancayı uzatmıyor, Putin aynı zamanda tabancayı da ateşliyor" dedi.


Türkiye Dışişleri Bakanlığı "Yeni bir ateşkes sürecini hayata geçirmek için ülkemiz dahil bir grup ülkenin yoğun ceht sarf ettiği bir dönemde yapılan bu saldırılar, rejimin ve destekçilerinin Suriye'de siyasi bir çözüme niyetleri olmadığını bir kere daha göstermiştir" ifadelerinin de kullanıldığı bir açıklama ile Halep'te 300'den fazla sivilin ölümüne, yüzlerce kişinin de yaralanmasına neden olan hava saldırılarını kınadı. Açıklamada, rejimin kendi halkını acımasızca katlettiği, su pompa istasyonları ve hastanelerin isabet aldığı vurgulandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Çakır’dan kutlama sonrası Oktay açıklaması
Deniz Çakır’dan kutlama sonrası Oktay açıklaması
Deniz Seki ameliyat oldu!
Deniz Seki ameliyat oldu!