Açıldığında 100 bin kişiye iş imkanı sağlayacak!

Tamamlandığında dünyanın en büyüğü unvanını kazanacak olan İstanbul Yeni Havalimanı'nı işletmeye açıldığında 100 bin kişiye iş imkanı sağlayacak.

Açıldığında 100 bin kişiye iş imkanı sağlayacak!

İGA Havalimanları İnşaatı Üst Yöneticisi (CEO) Yusuf Akçayoğlu yaptığı açıklamada, Üçüncü Havalimanının inşaat çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü belirterek, özellikle yaz aylarında gece gündüz durmadan 3 vardiya çalıştıklarını anlattı. Akçayoğlu, "Havalimanı 18 bin araç ile Avrupa'nın en büyük otoparkına sahip olacak. Şu anda 18 bin 500 olan çalışan sayısı, gelecek yıl bu dönemde 30 bin kişiye ulaşacak. İşletmeye açıldığında 100 bin kişiye direkt iş imkanı sağlayacak" dedi.

İLK ETAP ŞUBAT 2018'DE TAMAMLANIYOR

Havalimanının ilk etabını, belirtilen tarih olan 26 Şubat 2018'e yetiştirmek için gecelerini gündüzlerine kattıklarını dile getiren Akçayoğlu, terminal binasının kaba inşaatını bir an önce bitirmek istediklerini söyledi.

Akçayoğlu, 90 milyon yolcu kapasiteli ilk etap için yapımı süren terminal binasının 1,3 milyon metrekare olacağını kaydederek, "Ben rahat bir şekilde 110 milyon yolcu kapasitesini kaldırabileceğimizi düşünüyorum. Çünkü şu anda yıllık 60 milyonun üzerinde yolcuyu ağırlayan Atatürk Havalimanı terminal binası 350-400 bin metrekarelerde" dedi.

350'DEN FAZLA UÇUŞ DESTİNASYONU, 250 HAVAYOLU ŞİRKETİ

Akçayoğlu, İstanbul Yeni Havalimanından dünyanın farklı noktalarında 350'den fazla destinasyona uçuş gerçekleştirileceğini belirterek, havalimanının böylece dünyanın en büyük HUB'larından biri olacağını vurguladı.

Havalimanı işletme yönetiminin dünyanın farklı noktalarında görüşmelerini sürdürdüğünü dile getiren Akçayoğlu, "Havalimanı, 250 havayolu şirketine hizmet verecek" bilgisini verdi.

GÜNDE 2 BİN UÇAK İNİŞ VE KALKIŞ YAPABİLECEK

Akçayoğlu, ilk etap için 6 milyar avro harcanacağını ifade ederek, halihazırda bunun KDV ile birlikte 2,4 milyar avrosunun harcandığını aktardı. Havalimanının en zor etaplarının yapıldığını dile getiren Akçayoğlu, aylık yüzde 4 gibi bir ilerleme sağlamayı amaçladıklarını, şu anda fiziki olarak havalimanı inşaatının yüzde 30'unun tamamlandığını anlattı.

Akçayoğlu, pistlerin yapımının hızlı bir şekilde devam ettiğini kaydederek, 1 No.lu pistin ortaya çıktığını, yakında asfaltının başlayacağını söyledi.

Atatürk Havalimanında bayram tatilinin son günü olan 18 Eylül'de bir günde bin 500 uçak iniş kalkışıyla yeni bir rekor kırıldığını hatırlatan Akçayoğlu, "Biz ilk fazı hizmete açtığımızda günde 2 bin uçak iniş kalkış yapabilecek" diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mahkemeden  tahliye kararı
Mahkemeden tahliye kararı
Burak'ın peşini bırak, O artık Fahriye ile evli
Burak'ın peşini bırak, O artık Fahriye ile evli