Türkiye için 2040 fırsatı! Bir kez yaşanacak

TÜİK'in verilerine göre, Türkiye tarihinde bir defaya mahsus olmak üzere 2040 yılında en büyük aktif nüfusa sahip olacak.

Türkiye için 2040 fırsatı! Bir kez yaşanacak

AKDENİZ Üniversitesi'nden (AÜ) Doç. Dr. Özgür Arun, Türkiye İstatistik Kurulu'mun (TÜİK) verileri ile Türkiye'nin demografik yapısını yorumladı.

Önümüzdeki yüzyılda Türkiye'yi bekleyen riskler ve fırsatlar olduğunu belirten Doç. Dr. Arun, Türkiye'nin dünyanın en hızlı yaşlanan ülkesi olduğunu vurguladı. 'Yaşlanma hızı'nın bir ülkedeki yaşlı nüfusun iki katına çıkması için geçen süreye dendiğini aktaran Doç. Dr. Arun, Fransa'nın 115 yıl, Almanya'nın 85 yıl geçirdikten sonra yaşlı nüfusunun iki katına çıktığını kaydetti. Doç. Dr. Özgür Arun, Türkiye'nin ise bu süreci 15 yılda geçirdiğini dile getirdi.

2040 YILINDA TARİHİ FIRSAT

Hızlı yaşlanmanın bir fırsatı da olduğunu dile getiren Doç. Dr. Arun, şu sözleri kaydetti:

"Türkiye'nin aktif nüfusu (15-64 yaş aralığı), 2040 yılına kadar bir defaya mahsus olmak üzere en yüksek rakama ulaşacak. Çalışan, üreten nüfusu, Türk toplumunun tarihinde bir kereye mahsus olmak üzere en yüksek sayıya ulaşacak. Eğer üretken nüfusu üretime dahil edebilirsek o zaman Türkiye de ilerlemiş sayılı ülkelerden biri olabilir. Ama bu nüfusu üretime dahil edemezsek Türkiye toplumu tarihinde hiçbir zaman bu şansı yakalamayacak. Buna demografik fırsat penceresi deniyor. Türkiye için demografik fırsat penceresi açık. Yani yetişkin nüfusunu üretime dahil edebilecek zamanı var. Ama 2040 yılında bizim için bu pencere tamamen kapanacak."

"ÜLKE ÇAĞ ATLAYACAK"

Doç. Dr. Arun, "Büyük bir aktif nüfusumuz var. 2040 yılına kadar da artacak. Bu nüfusu çalışmaya dahil edebilersek ülke rahatlayacak. Bu sağlanırsa ülke çağ atlayacak. Aslında üretime dahil edebilecek yapıya sahibiz. Aynı zamanda risklerimiz de var. Bizim aktif yaşlanma politikamız yok. Bu politikamız olmadığı için kadınları üretime dahil edemiyoruz. Avrupa'da en düşük kadın istihdamı bizim ülkemizde. Kadın evde birine baktığı için üretime dahil edilmiyor." şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kerkük yenilgisi ardından barzani suçluyu buldu
Kerkük yenilgisi ardından barzani suçluyu buldu
Ünlü Sunucu Seda Akgül, Ekranlara Dönüyor
Ünlü Sunucu Seda Akgül, Ekranlara Dönüyor