İhanet eden memur OHAL olmaksızın atılacak

Bakan Müezzinoğlu, kamuda çalışan memurların ihanetleri tespit edildiğinde OHAL düzenlemesine gerek kalmadan işlerine son verileceğini belirtti.

İhanet eden memur OHAL olmaksızın atılacak

FETÖ'nün hain darbe girişimin ardından hükümet devlet içine sızmış Fetö mensuplarının temizlenmesi için operasyon kapsamını genişletti. Bu kapsamda hükümet, ülkeye ihanet eden memurlar için OHAL düzenlemelerine ihtiyaç duymadan, gerekli gördüğünde işine son verebilecek.

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre, hükümet, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası devlette yuvalanmış terör örgütü FETÖ mensuplarının temizlenmesi için yürüttüğü operasyonun kapsamını genişletti.

Buna paralel olarak kamu personel rejimindeki statü, ücret, çok başlı yönetim başta olmak üzere sistem açığını da kapatacak.

 Yeni dönemde kamu kurumlarında garantili iş dönemi bitiyor. Bunun yerine esnek bir çalışma yapısı öngörülüyor. Esnek çalışma modelinin bütün kamu kurum ve kuruluşlarında yaygınlaştırılması düşünülüyor. İşini yapmayan, aksatan, FETÖ örneğinde olduğu gibi ülkeye ihanet eden, iş yavaşlatan memurlar için OHAL düzenlemelerine ihtiyaç duyulmadan, gerekli görüldüğünde işine son verilecek. 

Kamu kurumlarında personel planlaması yapılırken, kurum içi ve bölgeler arası personel dağılımı da yeniden düzenlenecek. Kritik bölge, illerde vatandaşa doğrudan hizmet verilen noktalardaki personel açığı da giderilecek.

FETÖ İLE MÜCADELEDE YENİ KRİTERLER

İkinci inceleme sonrası örgütle doğrudan bağlantılı olmayanların mağduriyetleri de giderilecek. Emniyet, istihbarat birimlerinin hazırladığı riskli isimler listesi dikkate alınırken, incelemelere ilişkin yeni kriterler belirlendi.

 Bank Asya, FETÖ okulları, sendika, bağış, sosyal medya hesapları, ortak-kesin kanaat, BYLock gibi parametrelerde temel kriterler tespit ediliyor. Bakan Müezzinoğlu, SABAH'a yaptığı değerlendirmede, "Örgütle hiçbir bağlantısı yok ama Bank Asya'dan konut kredisi kullanmış. Bu bir suç değil. Ancak Bank Asya'daki maaşının üçte birini örgüte vermiş.  İşte bu bir suç. Bu benzeri ayrıntılara dikkat edilecek" dedi.

BANKAMATİK MEMUR TEPKİSİ

Devlette iş garantisinin yanlış olduğunu belirten Bakan Müezzinoğlu, kamuda bankamatik memurlara dikkat çekerek, "Kamuda yasa iş garantisi veriyor. Bakanlığa, kuruma uğramayan onlarca müşavir var. Bankamatik memur diyoruz. Bu işi nasıl yürüteceksiniz. Kamu personel rejimi değişmek zorunda" değerlendirmesini yaptı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak parti'de son dakika istifası
Ak parti'de son dakika istifası
Parayla oynayan nusret en büyük eksiğini gideriyor
Parayla oynayan nusret en büyük eksiğini gideriyor