Bizi görünce şaşıranlar oluyor... 'Bu işi yaptığımıza inanmıyorlar'

Son Dakika Haber Portalı

Bizi görünce şaşıranlar oluyor... 'Bu işi yaptığımıza inanmıyorlar'

Hasanbey Lojistik Merkezi'nde görevli kadın makinistler, kent içindeki  manevraların yanı sıra şehirler arası yolculuklarda da dizel ve elektrikli  lokomotifleri kullanıyor.


Merkezin depo şefi Enver Toker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 40  yıldır bu sektörde çalıştığını belirterek, demiryollarının son birkaç yılda kadın  makinistlere kapısını açtığını söyledi. Makinistliğin ağır meslek olduğunu  anlatan Toker, "Gelişen teknolojiyle kadın makinistlere ihtiyaç duyuldu.  

Arkadaşlarımızdan çok memnunuz. Çeşitli eğitim safhalarından geçerek  lokomotiflerin tümünü kullanabilir hale geldiler." dedi.

Toker, kadın makinistlerin görevlerini başarılı şekilde yürüttüğünü  dile getirerek, şunları kaydetti:

"İş verimliliği açısından faydalı oldukları kanaatindeyim. 8 kadın  makinistimiz var. Kızlarımız çok gayretli. Makine kullanmak amacıyla yeterlilik  belgesini alınca sefere çıkmak için can atıyorlar.

Gerçekten işlerini severek  yapıyorlar. Şu an şehir içi manevralar haricinde şehir dışındaki seferlere de  çıkıyorlar. Kadın makinistler her türlü treni kullanabilecek bilgi ve donanıma  sahip. İlerleyen dönemlerde eğitim aldıktan sonra Yüksek Hızlı Tren (YHT) de  kullanabilecekler."

- "18 yaşından beri tren kullanıyorum"

Makinistlerden 25 yaşındaki Nisa Çötok Arslan da 2010'da Haydarpaşa'da  göreve başladığını, son 3 yıldır da Eskişehir'de çalıştığını söyledi.

Küçükken öğretmen olmayı istediğini anlatan Arslan, şöyle konuştu:

"Raylı sistemler bölümünü kazanıp mezun olunca, bu mesleği sevmeye  başladım. Burada sadece 8 kadın çalışıyoruz ama zorluklarını çekiyoruz. Kadınlar  için altyapının henüz yeterli olmadığını görüyoruz. 18 yaşından beri tren  kullanıyorum. Şu anda hedefimde yok ama YHT kullanmak isterim. Bu iş bir erkek  mesleği olarak görülüyor. Gerçekten de zor bir meslek ama kadın isterse  başaramayacağı şey yoktur. İstikrarlı ve güçlü durmamız lazım."

"Görevimizi layıkıyla yerine getiriyoruz"

Makinistlerden 25 yaşındaki Seçil Ölmez de dedesi ve babasının TCDD  çalışanı olmasından dolayı lisede raylı sistemler bölümünü tercih ettiğini  söyledi.

Daha sonra bu alanda önlisans eğitimi aldığını ifade eden Ölmez,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"TCDD'de 2011'de çalışmaya başladım. 5 yıldır makinistlik yapıyorum.  Erkek arkadaşlarımız gibi görevimizi layıkıyla yerine getiriyoruz. Bizi görünce  şaşıranlar oluyor.

Makinist olduğumuza inanmayanlar bile var. Elektrikli ve dizel  tüm trenleri kullanıyorum. Hedefimde YHT var. İnşallah ilerleyen dönemlerde  kullanmak isterim. Bunun için tüm şartlarımız uyuyor."

Makinist Sevilay Köseoğlu da makinistliğin erkek mesleği olarak  görüldüğünü belirterek, "Zor bir meslek ama istedikten sonra yapılmayacak şey  yok. Hayalimde hiç yoktu. Lisede bu bölümü kazandığımda oturup ağlamıştım ama şu  an çok mutluyum.

Yeterlilik belgelerimi tamamladığım zaman YHT de kullanmak  isterim. Kadınların bu işi yapmasını istiyorum. Şu an bu alanda azınlıktayız. Hiç  çekinmesinler, inandıktan sonra başarılmayacak iş yok." ifadelerine yer verdi.

 

Kaynak : MİLLİYET

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mehmet Ali’den çocuk aldırdım demişti… Son açıklamasıyla şaşırttı
Mehmet Ali’den çocuk aldırdım demişti… Son açıklamasıyla şaşırttı
Kenan İmirzalıoğlu’ndan Megastar Tarkan yorumu
Kenan İmirzalıoğlu’ndan Megastar Tarkan yorumu