Türk tahviline talep yağdı

Doları önceki gün 3.11 TL'ye kadar taşıyarak kur üzerinden kriz algısı yaratma çabaları bir kez daha sonuçsuz kaldı. Döviz satışlarını sürdüren yurtiçi

Türk tahviline talep yağdı

Doları önceki gün 3.11 TL'ye kadar taşıyarak kur üzerinden kriz algısı yaratma cehtları bir kez daha sonuçsuz kaldı. Döviz satışlarını sürdüren yurtiçi yatırımcıların ardından, yurtdışındaki fonlar da Türk tahvillerine talep yağdırarak güven mesajlarını tazeledi.

Hazine, 15 Temmuz darbe girişimi ve kredi derecelendirme kuruluşlarının not indirimlerinin ardından dün ilk kez yurtdışında tahvil ihracına çıktı. 10 yıl vadeli dolar cinsi eurobond ihracında yüzde 4.9 olarak beklenen getiri, 4.75'e kadar geriledi. 1.5 milyar dolarlık ihraca 5.5 milyar dolar talep geldi.


Ekim 2026 vadeli tahvilin 9 Mart 2016'da gerçekleşen ilk ihracında da 3 kat talep gelirken, getiri yüzde 5 olmuştu. Bu yıl uluslararası piyasalardan en fazla 4.5 milyar olar borçlanma hedefleyen Hazine dünkü ihraçla birlikte 5.5 milyar dolar borçlanmaya imza attı.

Öte yandan perşembe günü fiktif işlemlerle 3.10 TL'yi aşarak rekor kıran dolarda da ibre aşağı döndü. Dün yaklaşık 500 milyon dolarlık yabancı girişi oldu. Kur 3.075 TL'ye kadar gerilerken, Borsa İstanbul'da endeks günü yüzde 0.97'lik yükselişle 77 bin 554 seviyesinden tamamlandı.

Tahvil-bono piyasasında da faizler 20 baz puan geriledi. Analistler, ekonomide toparlanmanın hızlandığı son çeyrekte yatırımcıların Türkiye'ye ilgisinin güçlendiğine dikkat çekti.
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mehmet Ali’den çocuk aldırdım demişti… Son açıklamasıyla şaşırttı
Mehmet Ali’den çocuk aldırdım demişti… Son açıklamasıyla şaşırttı
Kenan İmirzalıoğlu’ndan Megastar Tarkan yorumu
Kenan İmirzalıoğlu’ndan Megastar Tarkan yorumu