70 yıldır aynı engeller...

1947’de Kayseri’ye gömülen ve milli sanayiye kepenk indirten Alman savaş uçakları skandalına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda da kendi uçağımızı yaptırmamak için ellerinden geleni yapanlar var” dedi

70 yıldır aynı engeller...

 "Gömülü savaş uçakları çıkıyor" başlığıyla gün yüzüne çıkardığı Cumhuriyet tarihinin en büyük havacılık skandalı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da gündemine girdi.

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 2016-2017 Akademik Yılı açılış töreninde konuşan Erdoğan, SABAH'ın haberine vurgu yaparak, "Kayseri'de uçaklarımızın gömülü olduğu mezarlar var" dedi.

Türkiye'nin kendi uçağını ve tankını yapmasını engellediklerine vurgu yapan Erdoğan, şöyle kunuştu: "Tüm zorluklara ve yokluklara rağmen kurduğumuz uçak ve silah fabrikalarımızın, sanayi kuruluşlarımızın kapılarına kendi elimizle kilit vurdurdular.

Kayseri'de uçaklarımızın gömülü olduğu mezarlar var. Ta o zaman yapıldı bunlar. Şu anda bize kendi uçağımızı yaptırmamak için ellerinden geleni yapanlar var. Niye? Türk milleti kendi uçağını, kendi insansız hava aracını kendisi yaparsa, zırhlı taşıyıcılarını kendisi yaparsa, tankını, topunu kendisi yaparsa 'Bu milletin önünde durulmaz' diye düşünüyorlar.

Bu vesileyle Vecihi Hürkuş'ları, Nuri Demirağ'ları ve daha nice gizli kahramanları rahmetle anıyorum. Bu meselenin bir siyasi, bir de teknik yönü var. Siyasi yönü ülkemizin bağımsızlığının, özgürlüğünün, geleceğinin belirli güçlerin insafına terk edilmiş olmasıdır.

Teknik yönü ise altyapısı yok edilen bu alanlarda daha sonra yeniden varlık gösterebilmek için çok büyük fedakarlıklara katlanmak zorunda olmamızdır."

 

Dışa bağımlılığa da vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Savunma sanayimizi dışa bağımlılıktan kurtarmak için 10 yılı aşkın bir süredir pek çok proje yürütüyoruz. Bu alana çok ciddi kaynak aktarıyoruz. Eksiklerimizin, zorluklarımızın çok olduğunun farkındayız.

Bu tür çalışmalar uzun zaman ve kaynak gerektiriyor. Ama şimdi hamd ediyorum, mühimmatlı insansız hava aracını üretir duruma geldik. Geçtiğimiz 14 yıl Türkiye'nin silkiniş dönemiyse 2023 kırılma noktası olacaktır" diye konuştu.


Kredi derecelendirme kuruluşlarını da eleştiren Erdoğan, "Amerika'da işadamlarıyla görüşme yapıyorum. Orada bana bir soru soruluyor. Bu kredi derecelendirme kuruluşları size niye bu kadar saldırıyor? Ben de, 'Bunlar sipariş üzerine kredi notu veriyor.

Kafanıza bunları takmayın' diyorum. Dedim ya sipariş üzerine bunlar kredi notu verirler. Bize bugüne kadar bu notları çok verdiler. Biz yolumuzda aynen devam ettik, Türkiye'nin büyüme hızı evelallah batıdaki tüm ülkelerin üstünde devam etti" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mehmet Ali’den çocuk aldırdım demişti… Son açıklamasıyla şaşırttı
Mehmet Ali’den çocuk aldırdım demişti… Son açıklamasıyla şaşırttı
Kenan İmirzalıoğlu’ndan Megastar Tarkan yorumu
Kenan İmirzalıoğlu’ndan Megastar Tarkan yorumu