Terör soruşturması kapsamında, Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve bazı HDP'li milletvekillerinin tutuklanmasının ardından, sosyal medya üzerinden provokatif çağrılar yapıldı.

HASİP KAPLAN ÇILDIRDI

Bu çağrılardan biri de HDP eski milletvekili Hasip Kaplan'dan geldi. Sosyal medya hesabından provokatif çağrılara uymayanlara sert söylemlerde bulunan Kaplan, "Kürdün yavşağına, iktidar uşağına, tırşıkçısına yazıklar olsun; keklik soylulara" ifadelerine yer verdi.

TEPKİ ÇEKTİ

Kaplan'ın Kürt vatandaşlara yönelik bu hakareti bazı sosyal medya kullanıcılarının büyük tepkisi çekti.

Kaplan, bu tweetle halkı dayanışma adı altında provakasyona çağırdı;

HASİP KAPLAN KİMDİR?

Şırnak'ta 1954 yılında dünyaya gelen Hasip Kaplan, İstanbul Üniversitesi mezunudur. Hukuk Fakültesi'nde eğitim gören Hasip Kaplan uzun yıllar, Uluslararası Hukuk Uzmanı olarak çalıştı ve Türkiye Barolar Birliği'nde delege olarak yer aldı.


İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkezi'nde Hukuk dersleri veren Kaplan; Hukuk Dergisi, Esmer Dergisi ve Gündem Gazetesi gibi yayınlarda yazarlık yaptı.

2007 Genel Seçimlerinde Şırnak'tan bağımsız milletvekili olarak TBMM'ye giren ve oluşturulan DTP grubu içerisinde yer alan Hasip Kaplan, 23. Dönem BDP Şırnak vekili oldu.

Hasip Kaplan 2011 Genel Seçimlerinde BDP'nin desteğiyle Şırnak'tan aday olarak gösterilmiş ve yeniden TBMM'de yer almıştır. BDP Grup Başkan Vekili de olan Kaplan, 2014 yılında HDP'ye geçmiştir.

Evli ve iki çocuk babası olan Hasip Kaplan şu ana kadar 4 kitap yazmıştır.
Hasip Kaplan kitapları:
İstanbul'dan Botan'a 'Olağanüstü' Belge Notları (1992) 
Bir Onur Kavgası Cizre'den Strasbourg'a Yeşilyurt Dışkı Yedirme Davası (1996) 
Ben Sophia Anne Çığlığı (2004) 
Dilekçesi Hüzün (2005)