Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı'nın yürüttüğü terör soruşturması kapsamında tutuklanan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Edirne'ye getirilerek F Tipi Cezaevi'ne konulduğu ortaya çıktı.

YÜKSEKDAĞ SİVİL ARAÇLA GETİRİLDİ

Diyarbakır'dan uçakla Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde bulunan Cengiz Topel Havaalanına getirilen eş başkanlardan Figen Yüksekdağ, buradan sivil araçlarla alınarak Kandıra ilçesinde bulunan Kocaeli F Tipi Cezaevine götürüldü.

DEMİRTAŞ HELİKOPTERLE GÖTÜRÜLDÜ

Selahattin Demirtaş ise bir süre burada bekletildikten sonra, polis helikopterine alınarak Edirne'ye götürülmek üzere yola çıkarıldı. Helikopter, saat 22.45 sıralarında İl Spor Müdürlüğü'nün arkasında bulunan spor kompleksi alanına iniş yaptı.

İLK GECE TEK BAŞINA KALDI

Demirtaş, burada bekleyen Edirne İl Jandarma Komutanlığına ait ekipler tarafından sıkı güvenlik önlemleri arasında F Tipi Cezaevine götürüldü. Demirtaş'ın burada ilk gece tek kişilik bölüme alındığı öğrenildi.

Selahattin Demirtaş Kimdir? İşte Babasının Adı
Birçok partide milletvekilliği yapan Türkiye’nin çok konuşulan siyasetçilerinden biri olan Selahattin Demirtaş kimdir? HDP eş genel balkanı Selahattin Demirtaş aslen nereli ve kaç yaşındadır? İşte Selahattin Demirtaş’ın babasının adı ve biyografisi

SELAHATTİN DEMİRTAŞ KİMDİR? ASLEN NERELİDİR?
10 Nisan 1973 yılında dünyaya gelen Selahattin Demirtaş, aslen Elazığlıdır. Kökeni zaza olan Demirtaş’ın babasının ismi Tahir annesinin ismi ise Sadiye’dir. Tam yedi kardeşi olan Selahattin Demirtaş’ın 3 kız kardeşi üniversitede öğretmenlik yapmaktadır.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Demirtaş siyasete atılmadan bir süre önce serbest avuktalık işiyle uğraştı. Daha sonra İnsan Hakları Derneği’nin başına geçen Demirtaş Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Uluslararası Af Örgütünün Türkiye Şubelerinde yöneticilik görevini üstlendi.


TBMM 23.dönem Diyarbakır Milletvekili olarak adaylığını koyan ve 2010 yılı itibariyle BDP eş genel başkanlığı yapan Selahattin Demirtaş 2011 yılında bağımsız aday olarak Hakkari’den milletvekili seçilmiştir.
Çok iyi düzeyce zazaca, ingilizce ve kürtçe bilen Demirtaş 2 çocuk babasıdır. Kızlarının ismi Delal ve Dılda’dır.

Selahattin Demirtaş 22 Haziran 2014 tarihinde yapılan HDP Kongresi’nde HDP Eşbaşkanlığı’na seçilmiştir. Sonrasında 10 Ağustos 2014 cumhurbaşkanı adayı olmuş ama kazanamamıştır. Fakat yüzde 9,76’lık aldığı oy oranı ile HDP’nin oy oranını bir kez daha belirlemiştir.