10 Kasım Perşembe günü okullar tatil mi?

10 Kasım Perşembe günü resmi tatil mi,Okullar tatil olacak mı,Yarın 10 Kasım bankalar ve PTT açık mı,MEB son dakika kararı 10 Kasım Perşembe okullar tatil mi,Yarın (10 Kasım) Okullar tatil mi? Yoksa yarım gün mü? Açıklandı

10 Kasım Perşembe günü okullar tatil mi?

10 KASIM 2016 TATİL Mİ?

10 Kasım anma günüdür ve bu haftada derin bir üzüntünün yaşandığı anma haftasıdır. Bundan dolayı herhangi bir resmi tatil beklentisini oluşturacak özelliklere sahip değildir. Okullarda Atatürk’ü anma etkinlikleri ve törenler gerçekleştirilir. Bu süreçte dersler iptal olur. Ancak sadece birkaç saatlik bu programlardan dolayı okullar tatil edilmez. Öğrencilerin de programda aktif olarak yer alması gerekir.

EMNİYET MÜDÜRÜ SELAMİ ALTINOK ANITKABİR'İ ZİYARET ETTİ


Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok ve beraberindeki heyet, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürkün ebediyete intikalinin 78. yılı dolayısıyla Anıtkabire ziyarette bulundu.


Altınok ve beraberindeki heyet, 10 Kasım Atatürkü Anma Günü ve Atatürk Haftası kapsamında Anıtkabiri ziyaret etti. Emniyet Genel Müdürlüğü görevine geldikten sonra Anıtkabire ilk ziyaretini gerçekleştiren Altınok ile beraberindekiler, Aslanlı Yoldan yürüyerek mozoleye ulaştı.

10 KASIM 1938 ATATÜRK’ÜN VEFATI

1 Kasım 1938' deki TBMM'nin açılışına hastalığı yüzünden katılamadı. Atatürk' e on beş gün kadar son rahat günlerini yaşama olanağını veren hastalık, tekrar normal seyrinden çıkarak yeni bir krizle şiddetlendi. Ardından korkulan son bütün acıyla geldi.

Büyük Komutan, 10 Kasım 1938 Perşembe günü saat 09.05' te ölümlü yaşama veda etti.

Bu kara haber Türk Milletini büyük bir yasa boğdu. 16 Kasım 1938' de tabutu, Türk Bayrağıyla örtülü bir katafalk üzerinde Dolmabahçe Sarayı'nın büyük tören salonuna konuldu ve halkın ziyaretine açıldı. İstanbul halkı Atatürk’e son görevi yapmak için Saraya koştu.

19 Kasım 1938 Cumartesi günü sabahı, Dolmabahçe Sarayı Tören Salonunda cenaze namazı kılındı. Cenaze alayı İstanbul halkının gözyaşları arasından geçerek Gülhane Parkı'na geldi. Tabut bir torpidoya alınarak, Yavuz Zırhlısına nakledildi. İzmit' te özel bir trene konulan cenaze, yol boyunca Atalarına son saygısını gösteren halkın yüreklerinde derin sızılar bırakarak 20 Kasım 1938 Pazar günü Ankara' ya götürüldü.

On iki general top arabasının iki yanında nöbete durdu. Başta yabancı Devletlerin yolladıkları askeri birlikler olmak üzere, törene katılan birlikler Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk' ü selamlayarak geçtiler. Cenazeyi taşıyan top arabasının arkasında en büyüğünden, en küçüğüne kadar bütün Türk Milleti vardı. Atatürk' e geçici kabir olarak ayrılan Etnografya Müzesi' ne götürülen tabut, hazırlanan mermer lahdine yerleştirildi.

10 KASIM'IN ANLAM VE ÖNEMİ

Atatürk Haftası, 10 Kasım 1938 günü saat 09:05'te yaşamını yitiren Mustafa Kemal Atatürk'ün anısına düzenlenen; onun yurtseverliği, inkılap ve ilkelerinin anlatıldığı, radyo ve televizyonda Atatürk'ün konuşmalarının kendi sesinden dinletildiği, Atatürk'le ilgili filmlerin gösterildiği haftadır. 10-16 Kasım tarihleri arasına karşılık gelir.

10 Kasım günü Anıtkabir ziyaret edilmekte, başkent Ankara'da resmi tören yapılmaktadır. Türkiye'nin genelinde de yas tutulmaktadır. Her yıl 10 Kasım günü, saat 09:05'te trafikteki arabalar durur ve 4 dakika korna çalarak anma etkinliklerine destek verirler. Ayrıca, tüm bayraklar 10 Kasım günü yarıya indirilir.

10 KASIM ŞİİRLERİ


GİDİYOR

Gidiyor, rastgelemez bir daha tarih eşine 
Gidiyor, on yedi milyon kişi takmış peşine 

Gidiyor, sonsuz olan kudreti sığmaz akla 
Gidiyor, göğsünü çepeçevre saran bayrakla 

Gidiyor, izleri üstün birikmiş yaşlar
Gidiyor, yerde kılıçlarla eğilmiş başlar 

Gidiyor, harbin o en korkulu aslan yelesi 
Gidiyor, sulhun ufuklarda yanan meş’alesi 

Yine bir devr açacakmış gibi en başta O var 
Hıçkıran seste O var, sessiz akan yaşta O var 

Siliyor ruhunun ulviliği fani etini 
Çiziyor ufka batan bir güneşin heybetini 

Büyüyor, gökten inip toprağa yaklaştıkça 
Büyüyor gitgide gözlerden uzaklaştıkça

Orhan Seyfi Orhon

ATATÜRK ŞİİRİ

Bayrak yarıya çekilmiş,
Atatürk’üm öldü diye,
En son yaprak da dökülmüş,
Atatürk’üm öldü diye

Sürü yas tutmuş ovada,
Kuşlar susmuşlar yuvada,
Rüzgar esmez olmuş dağda,
Atatürk’üm öldü diye.

Irmaklar yaslı çağlamış,
Ağaçlar sessiz ağlamış,
Vatan karalar bağlamış,
Atatürk’üm öldü diye 

10 Kasım bankalar ve PTT açık mı MEB son dakika 10 Kasım Perşembe günü resmi tatil mi Okullar tatil olacak mı 10 Kasım Şiirleri 10 Kasım Okullar Tatil mi Perşembe okullar tatil mi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vatan Şaşmaz'ın yerine gelen isim belli oldu
Vatan Şaşmaz'ın yerine gelen isim belli oldu
Ece Erken'in yeni aşkına, eski eşinden olay yorum!
Ece Erken'in yeni aşkına, eski eşinden olay yorum!