Tez çalışması için alınan su örneğinden 'arsenik' çıktı!

Elazığ'da merkeze bağlı Yurtbaşı Beldesi'ndeki kuyulardan, üniversitedeki tez çalışması için su örnekleri alındı. Çıkan sonuç ise uzmanları şoke etti.

Tez çalışması için alınan su örneğinden 'arsenik' çıktı!

Fırat Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ahmet Şaşmaz, önceki yıllarda Yurtbaşı yöresinde arsenik kirliliğine dair duyumlar aldıklarını, yüksek lisans öğrencisi Gizem Uslu ile birlikte özellikle yüzey ve yeraltı sularındaki arsenik oranının boyutlarını belirlemek amacıyla bir çalışma yaptıklarını söyledi.

Bu çalışmanın Fırat Üniversitesi BAP birimi tarafından desteklendi ve sonuçlandığını belirten Prof.Dr.Şaşmaz, şöyle dedi:

"Bu çalışma kapsamında Yurtbaşı'nın kuzeyinde özellikle Gurbet Mezrası ve Sedeftepe yörelerine ait bu bölgedeki kuyularda örneklemeler yaptık. Bu örneklemeleri dünyada kabul görmüş olan ve Kanada'da bulunan laboratuvara gönderdik. 

Örneklemeler sonucunda çok sayıda kuyunun arsenik açısından önemli oranda kirlendiğini gördük. Bu kirlenmenin boyutları o kadar yüksek oranda ki 40 kuyunun 29'unda Dünya Sağlık Örgütü'nün vermiş olduğu 10 ppb değerinin üzerinde değerler gözlenmiştir. Özellikle bu kuyulardan 8-10 tane kuyu 400 ile 15 bin ppb gibi yüksek değerlerle belirlendi." 

Kuyuların sadece arsenik değerlerin yüksek olmadığını, beraberinde pek çok toksik metal oranının da oldukça yüksek değerlerde olduğunu söyleyen Prof.Dr.Ahmet Şaşmaz, şöyle konuştu:

"KULLANILMAMASI GEREKİR"

"Bu kuyularda sadece arsenik değerleri yüksek değil, beraberinde pek çok toksik metal de oldukça yüksek değerlere sahip olduğu gözlendi. Bu kuyuların bir diğer özelliği de yüksek oranda gaz içermesi. Bu gazları hem tattığınızda. kokladığınızda bu gazı rahatlıkla hissedebiliyorsunuz. Ağzınızda acı bir tat bırakmaktadır. Bu kuyuların sağlık açısından kullanılmaması gerekir. İçme suyu ve sulama suyu olarak Da kullanılmaması gerekir.

Çünkü, yiyecek zincirine girecek olan bu toksik ve zehirli metaller bir şekilde insan sağlığını da, çevre sağlığına da dolaylı olarak etkilemektedir. Bu çalışma yaklaşık 1.5 yıllık bir zaman içerisinde gerçekleştirildi. Ve bu çalışmanın sonuçlarının da bölgedeki ağır metal kirliliğini belirlemek açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle tabi 7-8 kuyuda çok yüksek değerler çıktı.

Bunlardan birkaç tanesinde çok yüksek oranda gaz var. Diğerlerinde gazı çok fazla gözlemleyemiyoruz. Bu yüksek oranda gaz içeren kuyuların sahipleri bu suları kullanmadıklarını söylüyor. Ama kısmen de olsa hayvanları sulamada diğer tarımsal alanları sulamada ağaçları sulamada bu suyu kullandıklarına şahit oluyoruz. Dolayısıyla bunların da kesinlikle hem içme sularında hem de sulamada kullanılmaması gerekir."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ali Atay'a İlan-ı Aşk: Seni Çok Seviyorum
Ali Atay'a İlan-ı Aşk: Seni Çok Seviyorum
Serdar Bilgili, İş Adamı Hakan Uzan'ın Eşiyle Aşk Yaşıyor
Serdar Bilgili, İş Adamı Hakan Uzan'ın Eşiyle Aşk Yaşıyor