Kıdem 2017’nin başında tamamlanıyor

Son Dakika Ekonomi Haberleri

Kıdem 2017’nin başında tamamlanıyor

YENİ SİSTEM NE GETİRECEK? Peki, getirilmek istenen ne? Her çalışanın, bir günlük çalışmasının bedelini bile kendikişisel hesabında göreceği bir sistem. Adına ister fon deyin, ister kişisel hesap deyin; ne derseniz deyin.

Her çalışan için bir hesap açılsa, işveren de bu hesaba her ay kıdem tazminatı karşılığını yatırsa, hatta bu paralar boş duracağına, değerlense; fena mı olur? Neymiş, 30 günden aşağı kıdem olmazmış, fonu devlet yönetmemeliymiş.

Tamam, şartlarını koyarsın masaya, tartışırsın, ortak bir noktada buluşursun. Devletten kurulacak fonlu sisteme destek bile istersin, koparırsın da. Yok, 'devlete de özel sektöre de güvenmem', 'kıdem tazminatında sorun var ama kalsın' dersen -ki, son 10 yıldır bazı sendikalar bunu yapıyor- o zaman sen çözüm değil, sorun üretiyorsun demektir.

KIDEM TAZMİNATI NASIL ALINIR? Aynı işyerinde 1 yıl çalışmak kıdem tazminatını hak etmek için yeterli.İstifa eden çalışan kıdem tazminatı alamaz, işverenin işten çıkarması gerekir.

Ancak askerlik görevi, kadınların evlendikten sonra 1 yıl içinde istifa etmesi durumlarında da tazminat alınır. Sağlık sorununun işin yapılmasına engel oluşturması halinde de tazminata hat kazanılır.

Çalışılan her bir yıl için 30 günlük brüt ücret tutarı kıdem tazminatı için ödenir. Bir yıllık kıdem bir aylık brüt maaştır.Kıdem tazminatı ödenirken tavan miktarı dikkate alınır. 2016 yılı için tavan miktarı 4,2 bin liradır.

ASGARİ ÜCRETLİNİN MAAŞI DÜŞMEYECEK Malum, senenin son aylarına doğru çalışanların eline geçen ücret azalmaya başlar. Neden? Çünkü aylar itibariyle kişinin eline geçen ücret, vergi matrahı açısından üst gelir dilimlerine girmeye başlar.

Öyle ki, yüzde 15 ile başlayan vergi oranı yüzde 35'e kadar çıkabilir. Bu da şu anlama geliyor ki, senenin son aylarında farklı oranlara göre çalışanların maaşlarında yüzde 35'e kadar vergi kesintisi olur. Tabi, bu durum asgari ücret için de geçerli.

Asgari ücretle çalışanların son günlerde en büyük endişesi de vergi diliminden dolayı sene başında bin 300 lira olan ücretin, Ekim ayından itibaren düşmesi. Yapılan bir düzenleme ile bu sorun da çözüldü. Buna göre maaş, vergi diliminden dolayı düşmeyecek, asgari ücretli çalışan sene sonuna kadar bin 300 lira almaya devam edecek.

AGİ, AYARLAMASI YAPILDI Şunu da belirtmekte fayda var, her asgari ücretlinin eline bin 300 lira geçmiyor. Asgari Geçim İndirimine (AGİ) bağlı olarak bu rakam değişiyor. Peki, AGİ, nedir? En basit anlatımıyla, çalışanların, asgari geçimini sağlayacak bölümünün gelirinden düşürülerek, vergi dışı bırakılmasıdır.

Böylece, gelirin bir kısmı istisnaya tabi tutulur ve AGİ, asgari ücretin yıllık brüt tutarı, çalışanın medeni durumu, çocuk sayısına göre belirlenir. O nedenle de değişkenlik gösterir. Örneğin, bekar bir çalışan, bin 300 lira alırken, evli ve üç çocuklu çalışanın eline bin 384 lira geçer.Gelelim, bu sene için yapılan düzenlemeye.

Vergi dilimi yüzünden asgari ücretli çalışanın medeni durumuna ya da çocuk sayısına göre eline geçen ücret 69 lira ile 21 lira arasında azalacaktı. Böylece bin 300 lira olan asgari ücret senenin son aylarında bin 231 liraya kadar düşecekti. Yapılan düzenleme ile bunun önüne geçildi.

Maaştan düşen kısım kadar, kişisine göre AGİ uygulanacak. Yani, vergi diliminden dolayı çalışanın maaşı bin 231 liraya düşerse, aradaki fark kadar (69 TL) AGİ uygulanacak, maaş bin 300 liranın altına düşmeyecek.

BAĞ-KURLULAR DİKKAT! Hatırlayacaksınız, eylül ayında yapılan bir düzenleme ile Bağ-Kur'lulara, Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) ödedikleri primlerden 5 puanlık indirim hakkı tanındı ve uygulama Ekim ayının başında başladı.

Buna göre, sigortalıların malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinden, 5 puanlık kısmına isabet eden tutar Hazinece karşılanacak. Ancak bu haktan yararlanabilmek için Bağ-Kur'luların primlerini yasal sürede ödemesi ve SGK'ya hiçbir borçlarının olmaması gerekiyor.

SGK, geçtiğimiz günlerde bir genelge yayınlayarak, son kanun ile alacaklarını yeniden yapılandıran Bağ-Kur'luların, prim teşvikinden yararlanmaya devam edeceklerini açıkladı. SGK'dan bir de uyarı geldi:

Borçlarını yapılandırmış olanlar, gerek ilk taksit tutarını gerekse de peşin ödeme tutarını 2 Ocak 2017 tarihine kadar ödememeleri halinde; teşvikleri iptal edilecek ve gecikme zammı ile birlikte geri alınacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vatan Şaşmaz'ın yerine gelen isim belli oldu
Vatan Şaşmaz'ın yerine gelen isim belli oldu
Ece Erken'in yeni aşkına, eski eşinden olay yorum!
Ece Erken'in yeni aşkına, eski eşinden olay yorum!