'İş bulamayanlar Terim'e yükleniyor'

Son Dakika Haber Portalı

'İş bulamayanlar Terim'e yükleniyor'

ÖMER ÜRÜNDÜL: Ne olursa olsun Fatih hocayı eleştirebiliriz. Bizim futbolumuz ve seviyemiz ortada. Bu şartlarda Milli Takım'a geliyorsunuz, ardında başarılar var. En önemlisi bir Türk takımına UEFA Kupası'nı kazandırmış teknik adam. O dönemin UEFA Kupası da şimdinin Şampiyonlar Ligi ayarındeyken üstelik.

Bunun üstüne batının bize bakış açısını da biliyoruz. Buna rağmen İtalya gibi yabancı teknik adama çok yönelmeyen bir ülkede teknik adam oluyorsunuz.

Sonra da Milan'a gidiyorsunuz. Böyle bir teknik adama "yok kral çıplak yok bu böyle vs." gibi eleştirilerin ağır olduğunu düşünüyorum. Bence Kosova maçından sonra Terim'e her şey soruldu.

GÜRCAN BİLGİÇ: Bu krizi yaratanlar, Fatih Terim ve futbolculardır.

BÜLENT TİMURLENK: Terim yerine bir başka teknik adamın gelmesi için eleştiri dozunu yükseltenlerin bilmesi gereken gönüllerindeki hocanın da aynı senaryo ile karşı karşıya kalacağıdır.

LEVENT TÜZEMEN: Peki Aykut Kocaman mı doğru isim Fatih Terim giderse? Piyasa yapmanın anlamı bu mu? İkincisi Oğuz Çetin neden istifa etti bir daha göreve geldiği zaman neden beni göreve almadı hesabı yaptı.

GÜRCAN BİLGİÇ: O bir görüş açısı. Fakat doğru yaklaşım şudur; Oğuz Çetin'in söylediklerinin hangisine katılmıyorsun?

LEVENT TÜZEMEN: Neye katılmıyorum biliyor musun? Fatih Terim istifa edinceye kadar Oğuz Çetin yazdığı olayların hepsini yaşadı 2008 ve 2010 arasında. Bunu bilen bir hoca olarak sen bu soruları soramazsın.

GÜRCAN BİLGİÇ: Ama 2008'de Oğuz Çetin ve Fatih Terim yarı final oynadı. Yani yerlerde sürünen bir performans ortada yoktu.

LEVENT TÜZEMEN: Geçen sene bu takım Euro 2016'ya giderken de Oğuz Çetin yoktu. Çünkü dönemi kapandı. Bir yerde iş bulamayan adamlar iş bulamadıkları için yorum yaparken Fatih Terim'e yükleniyorlar.

BÜLENT TİMURLENK: Fatih Terim'i herkesin eleştirme hakkı var ama bir nüans ve devamında büyük bir ayıp var. Terim 63 yaşlarında. Görevi bırak diyebilirsin, istifa et diyebilirsin, başarısızsın diyebilirsin ama emekli ol diyemezsin. "Kral Çıplak" nedir yahu! Böyle bir eleştiri düzeyi ve etiği de Avrupa'nın hiçbir yerinde yok.

Yanında yürüyen adam bir adım geride kaldığında, ekipten koptuğunda bıçağı sırtına saplıyor. Gazetecilerin eleştirisi benim için mühimdir ama Oğuz Çetin için mesele "öküz öldü ortaklık bozuldu"dan başka bir şey değildir.

Bence başkalarının kariyerinden tuğla kaydırmaya çalışmak yerine, Çetin kendi kariyerini inşa etmeli. G.Saray-F.Bahçe rekabetinin gözü kör etmişliğinden, Milli Takım zarar görüyor. Bugün Terim ve Arda'ya yapılan eleştirilerin kaynağı da budur.

AVRUPA GENELİNDE BİR ARAŞTIRMA YAPILDI. BİZİM LİGİMİZİN YÜZDE 62'Sİ YABANCI ÜLKELERDE YETİŞMİŞ OYUNCULARDAN OLUŞUYOR. BU PREMİER LİG'DEN BİLE YÜKSEK. BU YAPIYLA MİLLİ TAKIM NASIL BAŞARILI OLABİLİR? GÜRCAN BİLGİÇ:

Bu sorunun muhatabı Türkiye Futbol Direktörü'dür. Sen Süper Lig'in bu hale gelmesine neden izin verdin? Ne gibi organizasyonlar yaptın?

LEVENT TÜZEMEN: Ama sen bu yabancı serbestisini engelleseydin Beşiktaş, Avrupa'da belki bu kadar başarılı olamayacaktı. Kulüplerin tercihi bu. 2006'da Aziz Yıldırım'ın yaptığı bir röportaj var. Aziz Yıldırım dedi ki "Bırakın bu yabancılar gelsin de yerliler yabancıların ne yaptığını görerek öğrensinler. Bizim yerliler çalışarak değil bakarak öğreniyor."

GÜRCAN BİLGİÇ: Problem orada zaten. Aziz Yıldırım, Dursun Özbek, Fikret Orman sadece kendi kulübünü düşünür. Ama Futbol Federasyonu Türkiye'yi düşünmek zorunda. Onun endişesi Türk çocuklarının gelişmesi, Türk Milli Takımı'nın başarısı olmalı. Futbol Federasyonu olarak kulüp bazında hareket edersen bugün Milli Takımı'na 6-7 oyuncun Almanya'dan gelir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mahkemeden  tahliye kararı
Mahkemeden tahliye kararı
Burak'ın peşini bırak, O artık Fahriye ile evli
Burak'ın peşini bırak, O artık Fahriye ile evli