Bekir Bozdağ'dan 'Başkanlık sistemi' açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Twitter hesabından üzerinde çok tartışılan başkanlık sisteminin detaylarını paylaştı.

Bekir Bozdağ'dan 'Başkanlık sistemi' açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, twitter hesabından başkanlık sisteminin merak edilen ayrıntılarını madde madde açıkladı. Bakan Bozdağ'ın açıklamaları şu şekilde;

"Başkanlık sisteminde yasama ve yürütme, birbirinden tam ayrı ve birbirine karşı tam bağımsızdır.

- Yasama üyeleri ve Başkan, halk tarafından ayrı ayrı seçilir. Yasama, Başkanın görevine son veremez; Başkan da yasamayı feshedemez.

- Başkanın göreve başlaması ve görevini sürdürmesi için yasamanın güvenine ihtiyacı yoktur. Yasama, güvensizlik oyuyla Başkanı düşüremez.

- Başkanlık sisteminde, yasama,yasama üyeleri ve yasama denetimi, parlamenter sisteme göre daha güçlü ve daha etkindir.

- Başkanlık sisteminde,iktidar olmak da iktidarı değiştirmek de;sadece halk oyuyla olur.Halka rağmen iktidar da iktidar değişikliği de olmaz

- Başkanlık sistemi;cebir,tehdit,şantaj vekil transferi ve benzeri hukuk dışı ve gayri ahlaki yöntemlerle iktidar değişikliğine izin vermez.

- Siyasi istikrar ve güçlü iktidar,başkanlık sistemin doğal/zorunlu sonucudur.Koalisyon olmaz.Tek başına güçlü iktidar her seçimde oluşur.

- Parlamenter sistemde siyasi istikrar, sistemin doğal ve zorunlu sonucu olmayıp, sadece muhtemel sonuçlarından biridir...

- Parlamenter sistemde sandıktan daima tek başına iktidar çıkmayabilir, koalisyon da çıkabilir.Ülkemizde iki ihtimal de gerçekleşmiştir.

- 29 Ekim 1923'ten bugüne geçen 93 sene içinde 65 hükümetimiz oldu.Hükümetlerin ortalama ömrü yaklaşık onyedibuçuk aydır.

- Başkanlık sistemi olsaydı,ülkemizde (görev süresi 4 yıla göre)24. Başkan görevde olurdu.Türkiye'de 65. Başkan 2183'te göreve gelirdi."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vatan Şaşmaz'ın yerine gelen isim belli oldu
Vatan Şaşmaz'ın yerine gelen isim belli oldu
Ece Erken'in yeni aşkına, eski eşinden olay yorum!
Ece Erken'in yeni aşkına, eski eşinden olay yorum!