Göçük altından ağabeyini aradı!

Son Dakika Haber Portalı

Göçük altından ağabeyini aradı!

Bakır madeni sahasında ilk belirlemelere göre aşırı yağış nedeniyle dün saat 20.30 sıralarında heyelan meydana geldi. 3 vardiya halinde 16'şar kişilik ekipler halinde çalışmaların sürdürüldüğü ocakta heyelanla kayalar ve binlerce ton toprak maden sahasına aktı. Maden sahasında çalışan işçilerle 8 kamyon ve 3 iş makinesi de toprak altında kaldı.

Olayın öğrenilmesiyle birlikte önce Siirt merkez ve Şirvan ilçesinden, ardından da Diyarbakır başta olmak üzere çevre illerden ekipler sevk edilerek arama kurtarma çalışması başlatıldı. Aşırı yağış nedeniyle heyelanın zaman aman devam ettiği bölgede 5 ilden gelen ekiplerin gece boyu çalışmalar güçlükle yapılabildi. Gece boyu devam eden arama kurtarma çalışmalarında 12 işçiye ulaşabilmek için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

AFAD: İKİNCİ HEYELAN RİSKİ, ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINI OLUMSUZ ETKİLİYOR Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Siirt Şirvan'da göçük altında olan 13 işçiyi arama çalışmalarının 90 kişilik AFAD ekibiyle devam ettiğini, arama çalışmalarına 18 araç ve 3 arama kurtarma köpeğiyle destek verildiğini duyurdu. AFAD'ın açıklamasında, ayrıca arazinin engebeli olmasının ve ikinci bir heyelan riski taşımasının, arama kurtarma çalışmalarını olumsuz etkilediği belirtildi.

AFAD, Siirt'in Şirvan İlçesi'nde bulunan özel bir bakır madeni ocağında, dün akşam saat 21.07'de meydana gelen heyelan sonucu, işçilerin göçük altında mahsur kalmasıyla ilgili açıklama yaptı.

AFAD'ın mahsur durumdaki işçiler için başlattığı arama ve kurtarma çalışmalarının; Başbakanlık AFAD, İçişleri Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Siirt Valiliği ve Türk Kızılayı işbirliğiyle aralıksız sürdüğü belirtildi.

90 ARAMA KURTARMA PERSONELİ, 2 HELİKOPTER, 1 UÇAK İlk dakikadan itibaren bölgedeki gelişmeleri dakika dakika takip ettiği belirtilen AFAD Başkanı Mehmet Halis Bilden'in bugün saat 06.10'da Şirvan'a ulaştığı ve çalışmaları sahada yönetmeye başladığı bildirildi.

Göçük sonucu 4 işçinin hayatını kaybettiğinin tespit edildiği belirtilen açıklamada; halen göçük altında olan 12 işçiyi arama çalışmalarının AFAD Siirt, AFAD Diyarbakır, AFAD Erzurum, AFAD Van, AFAD Ankara, AFAD Bitlis ve AFAD Batman'dan toplamda 90 kişilik bir ekiple devam ettiği kaydedildi.

Diğer illerde bulunan AFAD ekiplerinin hızla alana ulaştırılması için 2 helikopter ve 1 uçak desteği alındığı bildirilen açıklamada, 18 araç ve 3 arama kurtarma köpeğinin de çalışmalara katkıda bulunduğu ifade edildi. Arazinin engebeli olmasının ve ikinci bir heyelan riskini taşımasının ise arama kurtarma çalışmalarını olumsuz etkilediği vurgulandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mehmet Ali’den çocuk aldırdım demişti… Son açıklamasıyla şaşırttı
Mehmet Ali’den çocuk aldırdım demişti… Son açıklamasıyla şaşırttı
Kenan İmirzalıoğlu’ndan Megastar Tarkan yorumu
Kenan İmirzalıoğlu’ndan Megastar Tarkan yorumu